summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

 

داشتیم فکر می‌کردیم حالا که قرار است در «یادبان» خیلی چیزها را معرفی کنیم، چه کنیم که مخاطب‌ها در همان لحظه‌ی اول و تنها با نگاه کردن متوجه بشوند که کدام فیلم، انیمیشن، کتاب و ... خوب است. بعد لامپ کوچکی بالا سرمان روشن شد و جیغ زدیم: «یافتم!» با خودمان گفتیم برای یادبان یک مدال تعریف می‌کنیم. اصلا یادبان خوشگل ما باید یک مدال داشته باشد تا با آن، «عالی‌ها» را از «خوب‌ها» متمایز کند.

در یادبان، در بخش‌ها و زیرمجموعه‌های مختلفش، تا آن جا که می‌توانیم باید معرفی‌هایمان را وسعت ببخشیم و می‌دانیم این گستردگی نباید از کیفیت مطالب‌مان کم یا مخاطب را دچار سردرگمی کند که چه چیز خوب است و چه چیز بد. یا مخاطب مجبور شود بعد از امتحان کردن گزینه‌های مختلف به گزینه‌ی «عالی» دسترسی پیدا کند. ما برایتان یک راه حل ساده در نظر گرفتیم و آن راه حل همین مدال خوش‌رنگ دوست‌داشتنی‌ست که تصویرش را می‌بینید.

از این به بعد این مدال را پای هر چیزی که دیدید در «عالی» بودنش شک نکنید. ما به شما قول می‌دهیم که در تقدیم کردن این مدال به آثار و محصولات مختلف به اندازه‌ي کافی نکته‌بین، دقیق و صادق باشیم و بی‌جهت این مدال را پای پوستر‌ها و جلد‌های کتاب و بسته‌بندی محصولات نزنیم. برای باور کردن این حرف چه دلیلی بهتر و محکم‌تر از این که در حال حاضر ما از هیچ انتشارات و سازمان و شرکتی تبلیغات نمی‌گیریم و قرار نیست هدف اصلی‌مان را که معرفی کردن «بهترین‌ها» است فراموش کنیم.

کاش صداقت‌مان را در معرفی بهترین‌ها باور کنید.

راستی! شاید بر ما خرده بگیرید که این نشان شبیه نشان‌های جایزه‌های خارجی شده است و خوب نیست و فلان بهمان.

حقیقت این است که ما خودمان خواستیم که نشانمان شبیه نشان‌های واقعی و خارجی شود. می‌خواستیم برتری انتخاب‌مان را با جدی نشان دادن و طلایی بودن آن ثابت کنیم. مدال‌های زیادی برای این کار طراحی شد. اما تصمیم بر این گرفته شد که این باشد. شاید برای بخش کودک هم مدال دیگری در نظر گرفته شود و شاید هم نه!

و در آخر این که این مدال یا نشان طلایی را آقای مهرداد زایری تصویرگر و هنرمند خوب ایرانی که ساکن آلمان هستند، برای یادبان طراحی کرده‌اند. دلگرمی بزرگی‌ست که فرشته‌ای مثل آقای زایری، در آن سر دنیا، پشتیبان و حامی گروه کوچک یادبان است.