summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

 ده قصه‌ی عاشورایی برای بچه‌ها

نویسنده: فریبا کلهر

تصویرگر: سید حسام‌الدین طباطبایی

نشر: کتاب‌های بنفشه (وابسته به نشر قدیانی)

لینک خرید اینترنتی کتاب

برگزیده‌ی پانزدهمین جشنواره‌ي کانون پرورشی و فکری کودک و نوجوان در بخش داستان مذهبی

مجموعه داستان‌ کودک

بیشتر ما از برکردن شعرها و قصه‌ها را دوست داریم و از خواندن و شنیدن‌شان لذت می‌بریم. اما اگر به ما بگویند «یک قصه تعریف کن!» ممکن است هیچ قصه‌ای به خاطر نیاوریم، شانه‌هایمان را بالا بدهیم و بگوییم: «ما که بلد نیستیم!» تازه این ندانستن وقتی پررنگ می‌شود که درباره‌ی زندگی انسان‌های بزرگ باشد. انسان‌های بزرگی مثل امامان و پیامبران!

اگر از شما درباره‌ی زندگی امامان و پیامبران سوال کنند یا بگویند یک قصه از زندگی امام سوم تعریف کن، ممکن است چیز زیادی ندانید و باز هم بگویید: «ما که بلد نیستیم!» و تمام آگاهی ما نسبت به این انسان‌های بزرگ فقط همین باشد که بدانیم چندمین امام ما هستند یا مثلا بدانیم در اواخر ماه رمضان برای اولین امام‌مان عزاداری می‌کنیم و در ماه محرم برای سومین امام‌مان !

«فریبا کلهر» یکی از نویسنده‌های خوب کودک و نوجوان کشورمان، کار همه‌ی ما را راحت کرده است. لابد خانم کلهر یک روزی نشسته و با خودش گفته: «تا کی قرار است بچه‌ها درباره‌ی زندگی امامان ندانند؟چه شده که قصه‌های زندگی امامان را هیچ بچه‌ای نمی‌داند یا به خاطر ندارد؟ چه طور می‌شود قصه‌ای از زندگی امامان برای بچه‌ها تعریف کرد و مطمین بود که حوصله‌شان سر نمی‌رود؟» شاید به خاطر همین حرف‌ها بوده که آمده و قصه‌هایی از زندگی امام حسین (ع) را در ده جلد نوشته و با همین قصه‌ها اتفاقات، جنگ‌ها، افراد و شخصیت‌های مختلف زندگی ایشان را معرفی کرده. 

نه، نه! اشتباه نکنید. این قصه‌ها اصلا مثل کتاب‌های درسی خسته‌کننده و حوصله سر بَر نیستند. چون نویسنده به اندازه‌ی کافی حواسش جمع بود تا قصه‌های جذابی برای شما بنویسد. تازه در پایان هر قصه، یادآوری می‌کند که این یک قصه‌ی واقعی بوده. بعد هم اسم واقعی شخصیت‌های داستانش را برایتان نام می‌برد. شما با خواندن  قصه‌ها اصلا خیال نمی‌کنید قصه‌های عاشورایی می‌خوانید، اما بعد از خواندن و آشنایی با شخصیت‌ها متوجه می‌شوید که فرق بزرگ این قصه‌ها با قصه‌های دیگر همین است: آن‌ها قصه‌های واقعی درباره‌ی آدم‌ها و قهرمان‌های واقعی هستند!

خب دیگر! تا کی قرار است به شنیدن حرف‌های دیگران اکتفا کنیم و وقتی حرف می‌زنیم بگوییم مامانم گفته این‌جوری، معلم‌مان گفته اون‌جوری، پدرم گفته این‌طوری. دیگر وقتش رسیده که آگاهی و دانش‌مان را با مطالعات شخصی‌مان بالا ببریم و در حرف‌هایم از این جمله استفاده کنیم: «خودم در یک کتاب خواندم که...» این‌طوری خیلی چیزها بیشتر و بهتر در ذهنمان می‌ماند.

ماه محرم بهترین فرصت و بهانه است که «10قصه‌ی عاشورایی برای بچه‌ها» را بخوانید. نشر بنفشه این قصه‌ها را هم در ده جلد مجزا چاپ کرده است، هم در یک جلد با هم! سید حسام‌الدین طباطبایی هم برای این قصه‌ها تصویرگری کرده تا جذابیت‌شان دوچندان شود.

راستی! این قصه‌ها در سال 1391در بخش داستان مذهبی کودک، برگزیده پانزدهمین جشنواره کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شده است. خب دیگر! بهتر از این چه می‌شود؟