summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت


34.jpg - 73.63 کیلو بایت


جایی که کوه بوسه می‌زند بر ماه

عنوان اصلی: Where the mountain meets the moon

نوشته‌ی گریس لین (Grace Lin)

ترجمه‌ی پروین علی‌پور

نشر افق

خرید اینترنتی کتاب

رمان نوجوان

 

بعید است کسی باشد که تا بحال به شکل پیاز دقت نکرده باشد: کلی حلقه‌های تودرتو تا نهایتاً برسی به یک مرکز اصلی.

می‌خواهم بین کتاب‌های «هزارویک شب»، «کلیله‌و‌دمنه»، «جایی که کوه بوسه می زند برماه» و در نهایت پیاز، یک رابطه‌ی جالب پیدا کنم. داستان‌های هزارویک شب و کلیله‌ودمنه از آن دست داستان قدیمی اما هیجان انگیز است. از این مدل داستان‌ها که یک مرکز اصلی داستانی دارد، با کلی داستان‌های تودرتوی زیبا. اینقدر داستان و موضوع جالب در دل این کتاب‌هاست که محال است وقتی کتاب را شروع کردی دلت بخواهد آن را زمین بگذاری. اصلاً این کتاب‌ها نوشته شدند برای آدم‌های عاشق داستان و ماجراجویی. توی پرانتز بهتان بگویم: «من اگر جای شما بودم حتما می‌رفتم سراغ این کتاب‌ها و یا در لیست کتاب‌هایی که باید در آینده بخوانم قرارشان می دادم.»

و اما... کتاب «جایی که کوه بوسه می زند برماه» دقیقاً شبیه این دو کتاب است: یک داستان اصلی با کلی داستانهای تودرتوی فرعی.

قهرمان این کتاب مین لی است که در یک روستای نفرین شده زندگی می‌کند. مین لی برخلاف آدم‌های آن روستا که به خیالشان نمی‌شود سرنوشت شومشان را تغییر داد، یک روز شال و کلاه می‌کند و راهی سفر می‌شود. او قصد می‌کند سرنوشت خودش و آدم‌های آن روستا را تغییر دهد. در این سفر دور و دراز کلی اتفاق‌های ریز و درشت اما هیجان انگیز برای مین لی اتفاق می‌افتد که باید کتاب را بخوانید تا از آن‌ها سر دربیاورید.

این کتاب را گریس لین که اصالتاً تایوانی است نوشته، خانم پروین علی پور آنرا ترجمه کرده و انتشارات افق هم آن را به چاپ رسانده است. این کتاب برگزیده بخش کودک و نوجوان بیست‌وسومین جایزه کتاب فصل شده است.

بخشی از این کتاب را در زیر باهم می خوانیم:

 

  • دوست است و بس

    مین لی پرسید: ازش سوال نکردی؟ فکر نمی‌کنی عجیب است که فقط گاه‌گاهی او را می بینی؟ تازه تو هرگز به دیدنش نمی‌روی و فقط او به دیدن تو می‌آید؟ و چه طور از چیزهای مهمی مثل اینکه شاه فردا کجا می‌رود خبر دارد؟ اون دختر واقعا کیه؟ پسر به سادگی جواب داد : دوستم است همین و همین برایم بس است!