summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

 شگفت زده 

عنوان اصلی: Wonderstruck

نوشته‌ی برایان سلزنیک (Brian Selznick)

ترجمه‌ی رضی هیرمندی

نشر افق

لینک خرید اینترنتی

رمان نوجوان

 

برایان سلزنیک را می‌شناسید؟ من که پیشنهاد می‌کنم هر چه سریعتر از او بخوانید و بیشتر بدانید. اختراع هوگو کابره یکی از آثار به یادماندنی این نویسنده است. شاید فیلم این داستان را  به کارگردانی اسکورسیزی دیده باشید، امیدوارم کتابش را هم خوانده باشید. آقای سلزنیک تصویرگر و داستان‌نویس است. با خواندن کتاب هوگو می فهمید که کارهای او تلفیقی از متن و تصویرند اما نه به شکل رایج در کتاب های تصویری. در کتاب های تصویری دیگر جز اینکه اغلب تصویرگر شخصی غیر از نویسنده است، تصویرها برگردان بخشی از متن هستند. یعنی تصویرگر مانند مترجمی عمل می کند که برشی از متن را با تصاویرش بازگو می کند. اما در کارهای سلزنیک همه چیز شکل دیگری دارد.

 

Brian Selznick.jpg - 42.34 کیلو بایت

برایان سلزنیک، نویسنده کتاب

در شگفت زده استفاده از تصاویر تا حدودی متفاوت است. در این کتاب تصاویر بسیار مستقل تر عمل می کنند. شگفت زده سه بخش دارد و دو بخش اول حدود سه چهارم کتاب را تشکیل می دهند. در این سه چهارم ابتدایی، دو داستان در دو برهه‌ی زمانی مختلف به صورت موازی روایت می شوند. خط داستانیِ اول را با متن پیش می گیریم و خط داستانی دوم به کلی با تصاویر روایت می شوند. انگار دو داستان مستقل را همزمان دنبال می کنیم، یکی با حروف و کلمات و دیگری با خطوط و سایه ها. حتی در قسمتی از خط داستانی دوم فیلمی را تماشا می کنیم و "روایت در روایت" به اوج خود می رسد. متن و تصویر در این دو بخش تا حدی از هم مستقلند که خواننده (که با این کتاب تصویری بیننده هم هست) تا آغاز فصل سوم حتی یک تصویر هم از شخصیت اصلی کتاب، یعنی بِن را نمی بیند. در فصل سوم این دو خط داستانی به هم پیوند می خورند و آنجاست که استفاده از تصاویر برای سلزنیک همان شکلی می شود که در هوگو بود. یعنی در فصل سوم باز قسمتی از داستان با متن و بخشی دیگر با تصاویر روایت می شود.

Wonderstruck.jpg - 43.29 کیلو بایت

شگفت زده داستان پسری تنها و از یک گوش ناشنوا است. او به دنبال کشف رازی از زندگیش است و حل این راز به زمان­های دورتری برمی گردد. بِن، بعد از مرگ مادرش با خاله، شوهر خاله، پسر و دختر خاله اش زندگی می کند. یک شب به صورت تصادفی به سرنخ هایی از هویت پدرش می رسد و به دنبال این است تا پدرش را پیدا کند. من که با خواندن این کتاب، شگفت زده دوست دارم باز هم از برایان سلزیک بخوانم و بدانم.


 از این کتاب و نویسنده بیشتر بخوانید

|تبیان|      |کتابک|     |همشهری|