summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

 

Holed.jpg - 74.27 کیلو بایت 


آخرین گودال

عنوان اصلی: Holes

نویسنده: ل‍وی‍ی‍س‌ س‍ک‍ر (louis sachar)

ت‍رج‍م‍ه:‌ ح‍س‍ی‍ن‌ اب‍راه‍ی‍م‍ی‌ (ال‍ون‍د)

ناشر: کتابهای بنفشه (انتشارات قدیانی)

سال انتشار: چاپ نهم، ۱۳۹۱

خرید اینترنتی

رمان نوجوان

ما هیچ وقت گودال نمی‌کنیم. ما در طول عمرمان گودال نکنده‌ایم. شاید اصلا پیش نیاید روزی یک گودال بکنیم. برای گل‌هایمان شاید، وقتهایی که گوشه حیاط را کمی گود می‌کنیم و بوته‌ی رز قرمزی می‌کاریم یا یک دسته بنفشه.

بچه‌های کتاب آخرین گودال هر روز صبح باید گودال بکنند، هر چه زودتر هم کارشان تمام شود بهتر است. زودتر از دست گرمای آفتاب خلاص می‌شوند. استنلی و بقیه‌ی بچه‌های کمپ گرین لند هر روز همین کار را می‌کنند. برای اینکه آدم بهتری شوند! برای اینکه وقتی دوباره به خانه‌هایشان باز می‌گردند تغییر کرده باشند. اما گودال کندن چطور می‌تواند کمک کند تا آدم بهتری باشیم؟! آن هم با آن همه تشنگی و آدم‌های لج درازی که مراقبمان هستند.

 

Holes1.jpg - 10.72 کیلو بایت

 

«هر روز صبح ساعت 4 و نیم باید بیدار بشویم و گودال بکنیم. یک متر و نیم عرض یک متر و نیم طول. اندازه‌ی همین بیلی که داده اند دستمان. زمین سفت است و دست‌هایمان تاول می‌زند. تابستان است. زیر گرمای خورشید، وسط یک بیابان که فقط مار زنگی دارد و مارمولک‌های سمی یازده نقطه‌ای. گودال‌هایمان را که کندیم، تفی می‌اندازیم داخلش و می‌رویم سمت چادرهایمان. خاکی و خسته و تشنه. هر روز همین کار را می‌کنیم. گودال اول از همه سخت‌تر است.» این حرف‌ها را بچه‌های کتاب آخرین گودال می‌گویند.

 

 

داستان «آخرین گودال» نوشته لوییس سکر و ترجمه حسین ابراهیمی (الوند) است. این کتاب داستان زندگی خانواده‌‌ای است که گمان می‌کنند نفرین شده‌اند. بدشانسی پای ثابت زندگی پر فراز و نشیب آن‌ها است و برای هر اتفاق بدی بداقبالی‌شان را مقصر می‌دانند.

از روی این کتاب، در سال 2003 یک فیلم 2 ساعته به کارگردانی اندرو دیویس نیز ساخته شده است. طعم کتاب و فیلم همیشه با هم متفاوت است، من پیشنهاد می‌کنم اول کتاب را بخوانید بعد فیلم را با یک بسته ذرت بو داده نوش جان کنید.

 Holes2.jpg - 223.22 کیلو بایت

لوییس سکردر بیستم مارس ۱۹۴۵ در شهر نیویورک به دنیا آمده و این رمان را برای نوجوان‌ها نوشته است. این کتاب برنده مدال نیوبری شده و جایزه ملی کتاب امریکا و یک عالمه جایزه دیگر را هم برده. من که با خواندنش یک جایزه ی بزرگ توی دلم به این کتاب دادم.

louissachar_258.jpg - 38.83 کیلو بایت


بیشتر بخوانید: معرفی آخرین گودال در سایت کتابک