summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

 

 

Jame_hahani.jpg - 105.81 کیلو بایت

نام کتاب:جام جهانی در جوادیه

نویسنده: داوود امیریان

نشر قدیانی

خرید اینترنتی کتاب

رمان نوجوان

 

 

تا حالا به برگزاری جام جهانی فوتبال در شهر و محله خودتان فکر کرده‌اید؟ برگزاری یک مسابقه فوتبال بین نوجوانان کشورهای مختلف خیلی هیجان انگیز و لذت بخش است. نه؟! فرقی نمی‌کند بزرگ باشید یا کوچک، پیر باشید یا جوان، علم‌دوست باشید یا هنرمند، کار گروهی انجام دادن یک اتفاق خوب برای زندگی‌تان می‌تواند باشد. ممکن است توی ذهنتان یک پروژه داشته باشید و از دوستانی که می‌توانند در اجرایی کردن آن کمک کنند بخواهید دور هم جمع شوید و فکرهایتان را روی هم بریزید. هر کس کاری بکند و گوشه‌ای از فکرها را عملی کند. به این می‌گویند یک اتفاق خوب و پر از تجربه. سیاوش و دوستانش در محله خودشان جوادیه هم یک گروه راه انداختند، یک گروه فوتبالی درجه یک. بخش‌هایی از داستانش را بخوانید تا ببینید چه می‌کنند این نوجوانان محله جوادیه:

  • صفحه 10 کتاب

    آن‌ها به گوشه خلوتی دور از خانواده‌هایی که بساط عصران‌ شان را روی چمن پهن کرده بودند، رفتند. سیاوش گفت: «یکی یکی حرف‌هایمان را بزنیم. از همین حالا قرار بگذاریم که تو حرف همدیگر نپریم و هر نظری که با رأی اکثریت پذیرفته شد، قبول کنیم.» نریمان خندید. خنده خنده گفت: «سیاوش، تو امشب خیلی لفظ قلم حرف می‌زنی. خبری شده؟» مجتبی ریزه گفت: «به این زودی یادت رفته، نریمان! مگر شیرینی دیپلم زبانش را نخوردی؟» - ای بر این حافظه لعنت! خب آقای سیاوش با کلاس، شما اول بفرمایید! سیاوش روی نیمکت نشست. یوسف و رشید دو طرفش نشستند و بچه‌های دیگر جلوی آنها روی چمن ولو شدند. سیاوش گفت: «پس قراره یک دوره مسابقه فوتبال برگزار کنیم، درسته؟» - درسته. - خب، اسم جام را چه بگذاریم؟ رشید گفت: «جام جهانی در جوادیه!» همه خندیدند.»


شخصیت اصلی داستان، سیاوش است. پسر نوجوان زرنگی که به واسطه آموزش زبان فارسی به پسر سفیر کانادا؛آلکس، پای چند تیم خارجی نوجوانان را هم به مسابقات جام دوستی باز می‌کند. تیم‌هایی از کشورهای برزیل، آرژانتین، آلمان، چین، روسیه، فرانسه، افغانستان و ...
در ابتدای داستان، سیاوش و دوستانش تصمیم می‌گیرند زمین خاکی محله‌شان را برای مسابقات آماده کرده و اسم آنجا را «زمین آزادی» می‌گذارند بعد از مدتی از زمین خاکی محله فراتر می‌روند و سالن مجهز شهید آوینی، در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

 

  • صفحه 120 کتاب

    سالن فوتبال شهید آوینی غلغله بود و اصلاً جا برای نشستن نبود. حالا خیلی از نوجوان‌های تهرانی فهمیده بودند که مسابقات جام دوستی در آنجا برگزار می‌شود. روز قبل مصطفی پیشنهاد داده بود برای تماشای فوتبال بلیت بفروشند. اما سیاوش و یوسف و بابک مخالفت کرده بودند. - این کار درستی نیست. اگر این کار بکنیم شعار اصلی مسابقات که دوستی است پایمال می شود. - درسته. منظور ما از این کار یک سرگرمی سالم است، نه کسب درآمد و پول. مصطفی که زیر رگبار توپ و تشر آن سه کم آورده بود دست هایش را بالا گرفت و گفت :«بابا اشتباه شد. گذشت کنید به بزرگواریتان!»


جام جهانی در جوادیه، داستان نوجوانانی است که هدف اصلی شان از برگزاری این مسابقات، نه برد و باخت، بلکه دوستی و پیوند بین نوجوانان کشورهای مختلف است. این کتاب به نوجوان پسر، به خصوص فوتبال دوستانش پیشنهاد می‌شود. اصلا اگر نوجوان کتاب دوست هستید، حتماً این کتاب را بخوانید.