summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

گفت‌وگو با مشاور جوان مدیرکل آموزش‌وپرورش استان بوشهر و دومین وبلاگ‌نویس برتر دنیا

«شاد بودیم، می‌خواستیم جهانی را شاد کنیم، جهانی شدیم!» این شعارِ کوچک‌ترین مدرسه‌ی دنیا در روستای جمال‌آباد کالو است.

بله، کالو از توابع بخش بردخون در شهرستان دیر که از چند سال قبل به‌خاطر نوشته‌های وبلاگیِ معلم جوان مدرسه‌ی روستا مشهور شده است. حالا، مردم بسیاری در ایران و سرتاسر جهان نامِ روستای جمال‌آباد را شنیده‌اند و از ماجراهای دبستان شهید رجایی باخبرند.

می‌پرسید قصه از کجا شروع شد؟ همه‌چیز از روزی شروع شد که عبدالمحمد شعرانی برای گذراندن دوره‌ی سربازی به جمال‌آباد رفت. او سربازمعلمِ یک دبستان کوچک با چهار دانش‌آموز شد و هر روز، ماجرای تازه‌ای داشت که دلش می‌خواست درباره‌ی آن حرف بزند. برای همین، تصمیم گرفت درباره‌ی شاگردهایش در وبلاگش (به نشانی http://dayyertashbad.blogfa.com) بنویسد.

نوشته‌های وبلاگی او خیلی زود مخاطب‌های بسیاری پیدا کرد و چیزی نگذشت که خبر آن به تلویزیون رسید و گزارشی درباره‌ی مدرسه‌ی کالو از برنامه‌ی ۲۰:۳۰ پخش شد. این گزارش تلویزیونی باعث شد تا مردم کنجکاو شوند و بخواهند درباره‌ی کالو و مدرسه‌اش بیشتر بدانند. درنتیجه، پای مسافرهای زیادی به کالو باز شد و قصه‌های جذاب‌تری شکل گرفت. سازمان فرهنگی ملل متحد (یونسکو) مدرسه‌ی کالو با چهار دانش‌آموز و یک سرباز معلم را به‌عنوان کوچکترین و کم جمعیت‌ترین مدرسه‌ی دنیا به ثبت رساند و مردم هم کمک کردند تا ساختمان مناسبی برای مدرسه ساخته شود و... همه‌ی این خاطره‌ها و قصه‌ها را می‌توانید در کتابی به‌نام «کوچک‌ترین مدرسه‌ی دنیا»، که آقای معلم نوشته است، بخوانید.

و اما این روزها... این روزها، سربازمعلم جوانِ کالو مشاور مدیرکل آموزش‌وپرورش استان بوشهر است و هم‌چنان تلاش می‌کند تا ‌دل‌خوشی‌های کوچک زندگی را به دانش‌آموزهای بوشهری هدیه کند. چطوری؟ برایتان می‌گویم.

عبدالمحمد شعرانی دارد طرح تازه‌ای به‌نام ۷۷ را در استان اجرا می‌کند. ۷۷؟ بله، ۷۷. می‌دانید، در استان بوشهر 77 مدرسه‌ی کوچک وجود دارد که کم‌تر از ده دانش‌آموز دارد و مشاور جوان آموزش‌وپرورش می‌خواهد با کمک مردم در این 77 مدرسه کتاب‌خانه‌ی کلاسی راه‌اندازی کند و کتاب‌های خوب را به دست بچه‌های خوب در روستاهای بوشهر برساند.

این‌طور که معلوم است زندگی معلم جوانِ بوشهری وقف بچه‌ها و مدرسه‌های کوچک شده، ولی آیا وقتی محمد کوچک بود، فکرش را می‌کرد که در آینده معلم شود و با وبلاگ‌نویسی به شهرت برسد؟ من هم نمی‌دانستم محمد کوچک چه فکری می‌کرد! برای همین به سراغ او رفتم و از خودش پرسیدم:

آقای شعرانی! وقتی بچه بودید، دوست داشتید در آینده چه شغلی داشته باشید؟

معلم‌! معلمی در خون ما بود. من در خانواده‌ای بزرگ شده‌ام که سه برادر و دو خواهرم معلم آموزش‌وپرورش هستند‌. برای همین آرزویم این بود که معلم شوم.

وقتی برای گذراندن دوره‌ی سربازی به مدرسه‌ی کالو رفتید، چه احساسی داشتید؟

سربازی با چاشنی معلم بودن احساس خاص خود دارد. روز اول مهر سال 85 بهترین احساس‌ را داشتم. حالا، من به آرزوی دوران کودکی‌ام، که معلم بودن بود، رسیده‌ام و معلم شده‌ام؛ آن هم معلم روستا.

چی باعث شد درباره‌ی مدرسه‌ی کالو در وبلاگتان بنویسید؟

همیشه نویسنده‌هایی که در مورد زندگی‌شان می‌نوشتند، دوست داشتم. قصه‌های مدرسه‌ی کالو از روز اول برایم جذاب بود. برای همین، همیشه می‌گفتم خدا کند در آینده پولدار شوم تا کتاب مدرسه‌ی کالو را چاپ کنم. بعد با خودم فکر کردم چرا آینده؟ همین امروز از مدرسه در وبلاگم بنویسم و شروع کردم به نوشتن. وقتی دیدم مردم قصه‌های مدرسه کالو را دنبال می‌کنند، من هم نوشتن را ادامه دادم. من راوی اتفاقات مدرسه‌ی کوچکم بودم.

نوشتن درباره‌ی مدرسه‌ی کالو باعث شد تا خیلی از مردم در ایران و جهان با این روستا و بچه‌هایش آشنا شوند و بخواهند به آن‌جا سفر کنند. وقتی وبلاگ‌نویسی را شروع کردید، می‌دانستید ممکن است چنین تأثیری بگذارید؟

راستش را بخواهید نه! ولی قدرت ارتباطات را باور داشتم و درباره‌ی آن می‌دانستم. خدا می‌داند برای شهرت ننوشتم و همین هم باعث شد مدرسه‌ی کوچکی در بوشهر، که هیچ‌کس آن‌جا را نمی‌شناخت، با لطف خدا و معجزه‌ی ارتباطات به یک مدرسه‌ی بین‌المللی تبدیل شود.

به‌نظرتان بهترین مکان دنیا برای خواندن و نوشتن کجاست؟

برای هر کسی فرق می‌کند، اما برای من که زاده‌ی جنوب هستم، کنار دریا بهترین مکان است.

این‌روزها مشاور مدیرکل آموزش‌وپرورش استان بوشهر هستید. فکر می‌کنید عبدالمحمد شعرانی در آینده چه خواهد کرد؟

من از پست‌های اداری فراری بودم، اما مشاور مدیر کل شدم تا بتوانم برای بچه‌ها و معلم‌های خوب سرزمینم کاری انجام دهم. در آینده هم آدم خوبی خواهم بود!

دیدن و خواندن کدام وب‌سایت‌ها را به بچه‌ها توصیه می‌کنید؟

http://iranak.org

http://hodhod.com

http://behtoys.com