summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

 

ملاله یوسف زی را که یادتان هست؟ دختری که از یازده سالگی برای تحصیل دختران در پاکستان مبارزه می کرد و در شانزده سالگی از گلوله ی طالبان جان سالم به در برد؟

ملاله به زودی هجده ساله می شود. او سه روز پیش مطلبی را در وبلاگش منتشر کرد که هم زمان مبارزه طلبانه، خلاق و فرهنگی است؛ ترکیبی که فقط از ذهن ملاله برمی آید. ملاله نوشت:

«چند روز بیش تر به هجده سالگی من نمانده. هجده سالگی لحظه ی مخصوصی خواهد بود، چون برای اولین بار در زندگی می توانم خودم را یک بزرگسال بدانم. اما امسال برای روز تولدم آرزو یا هدیه نمی خواهم، حرکت می خواهم.

آیا در کمپین روز تولد من "کتاب، نه گلوله" شرکت می کنید؟ و به تمام رهبران جهان نشان می دهید که شما هم باور دارید تحصیل، و نه جنگ، سرمایه گذاری بهتری برای آینده خواهد بود؟

حقیقت تکان دهنده این است که رهبران دنیا هزینه ی لازم برای تضمین کامل تحصیل برای تمام بچه های دنیا را دارند -  اما تصمیم گرفته اند آن را خرج چیزهای دیگری کنند، مثلاً بودجه های نظامی.

در واقع، اگر تمام دنیا برای هشت روز، فقط برای هشت روز، هزینه ای برای امور نظامی صرف نمی کردند، ما 39 میلیارد دلار لازم را برای 12 سال تحصیل رایگان و با کیفیت تمام کودکان این سیاره داشتیم.

در کنار من بایستید و به رهبران جهان نشان دهید که شما کتاب را انتخاب می کنید، نه گلوله را!

از خودتان در حالی که کتاب مورد علاقه تان را در دست گرفته اید عکس بگیرید و به همه بگویید چرا شما کمپین "کتاب، نه گلوله" را انتخاب کرده اید – و چرا رهبران جهان هم باید همین کار را کنند.»

 

با چند کلمه ی کوچک و ساده، ملاله حرکت بزرگی را راه انداخته است. شما هم می توانید با یک کار کوچک در این حرکت بزرگ شرکت کنید: عکس خودتان و کتاب مورد علاقه تان را بگیرید و در هر رسانه ای که در آن عضو هستید، اینستاگرام، فیس بوک، توییتر، و غیره، آن را با هشتگ booksnotbullets# پست کنید. 

 

 


بیش تر از ملاله بخوانید: 

ملاله هایی که نداریم

قهرمانان نوجوان زندگی من 

سخنرانی ملاله در سازمان ملل متحد

خبر دریافت جایزه ی نوبل ملاله یوسف زی 

و اگر می خواهید عکس های بیش تری از کسانی که در این کمپین شرکت کرده اند این جا را ببینید.