summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

جک گانتوس یک نویسنده است. او نویسندۀ کتاب‌هایی برای گروه‌های سنی مختلف است: از کتاب‌های مصور تا داستان‌های متوسط و همچنین رمانهایی برای نوجوانان و بزرگسالان.

کتاب‌های او تا به حال افتخارها و جایزه‌های زیادی برده است.

مطالعه بیشتر...

 نی‌نا غریب‌زاده یکی از فعالان ترویج کتاب‌خوانی در بوشهر است که در رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی درس خوانده و 4 سال است که در زمینه‌ی کتاب و کتاب‌خوانی فعالیت می‌کند و بیش‌تر هم با کودکان و نوجوانان سروکار دارد. او برای بچه‌ها کلاس‌های داستان‌نویسی و نویسندگی خلاق برگزار می‌کند و... چرا فقط من دارم حرف می‌زنم؟ بهتر است خودتان گپ این هفته با نی‌نا غریب‌زاده را بخوانید.

مطالعه بیشتر...

زبان فارسی را خیلی دوست دارم و در طول این سا‌ل‌‌ها با آن انس گرفته‌ام. زمانی هم که به فارسی برای بچه‌ها می‌نویسم، به زبان فارسی فکر می‌کنم، همان‌طور که وقتی به فرانسه می‌نویسم، به زبان فرانسه فکر می‌کنم. به طور کلی به هر دو زبان با خودم حرف می‌زنم. خیلی وقت‌ها کلمات هر دو زبان و توانایی‌شان در انتقال یک معنی واحد را با هم مقایسه می‌کنم و از این مقایسه، خیلی چیزها را به دست می‌آورم.

وقتی به فارسی می‌نویسم، خیلی وقت‌ها دنبال کلمه مناسب می‌گردم، و مترادف‌ها را با هم مقایسه می‌کنم تا مناسب‌ترین کلمه را انتخاب کنم. این تلاش و این جست‌وجو در زبان را خیلی دوست دارم و اصلا احساس نمی‌کنم که دست و بالم بسته است، فقط نسبت که کسانی که فارسی، زبان مادری‌شان هست، باید بیشتر دقت  و جست‌وجو کنم. این مسئله باعث شده که در زبان خودم هم بیشتر دقت کنم.

مطالعه بیشتر...

سیلماریلیون حماسه­ی منثورِ باشکوهی‌ست که بستر اساطیری آن را تالکین طی نیم قرن آفرید. در این سال‌های طولانی، او با تخیل شگفت­انگیزش جهانی با تاریخی شامل انبوهی از روایات گوناگون و درهم­تنیده و جغرافیایی کاملاً ابداعی خلق کرد. این شاهکار منحصربه­فرد نه تنها از نظر وسعت و گستردگی داستان­ها و ساختارش بلکه از لحاظ قدرت و ظرافت میخکوب­کننده­ی روایات آن با شاهنامه قابل مقایسه است. بیشترین بخش سیلماریلیون شرح وقایع دوران اول جهان است و داستان­های روزگاری را روایت می­کند که الف­ها و آدمیان علیه مورگوت، فرمانروای تاریک، به جنگ برخاستند تا اسیرش نشوند و سیلماریل­ها را که گوهرهایی بی­نظیر و جاودانه بودند، از او پس بگیرند.

مطالعه بیشتر...

اگر منتقدان هم بد برخورد کنند من ناراحت نمی‌شوم و کار خودم را انجام می‌دهم. منتقدان قابل احترام هستند و به نظراتشان اهمیت می‌دهم. اما فکر می‌کنم کار باید انجام شود و دید که برخوردها چه طور است. ممکن است بیست منتقد کار شما را نقد کنند. اما ما که فقط برای این بیست نفر نمی‌نویسیم. من اول برای خودم می‌نویسم. تا خودم از کار خوشم نیاید، آن را ارائه نمی‌دهم. ولی خب بالاخره ممکن است کار ضعیف باشد. چه اشکالی دارد که یک کار ضعیف هم من بنویسم؟ به هر حال ما آدم‌ها به دنیا آمده‌ایم تا تجربه کنیم. مگر شاملو که شاملو بود از همه‌ی کتاب‌هایش راضی است؟ از همه شعرهایش راضی است؟ یا همه‌ی بزرگان ادبیات ما همه کارهایشان درخشان است؟ مسلما خیر. پس بگذارید ما هم اشتباه بکنیم. اشکال ندارد. اشکال آنجاست که از حرکت بایستیم یا بهتر بگویم از حرکت بترسیم.

مطالعه بیشتر...

سعی‌­ام را می­‌کنم که در حد توان به دیگران کمک کنم. دوست دارم سهمی هرچند کوچک در بهتر بودن دنیا داشته باشم. مثلا در رانندگی! از آنجایی که رانندگی کردن در تهران یک جورهایی مثل جنگیدن بر سر راه است و هرکس بتواند زودتر رد شود برنده است، روزهایی که حالم خوب است موقع رانندگی به همه‌ی ماشین‌­ها و عابران پیاده راه می‌­دهم که رد شوند و تازه به همه­‌شان لبخند هم می­‌زنم. شاید همین لبخندم حال کسی را بهتر کند. کارهای دیگری هم می­‌کنم که به خاطر تواضعی که دارم نمی‌­گویم.(می‌خندد) خلاصه که خودم فکر می‌کنم در حد توانم انسان‌دوست‌ام!

مطالعه بیشتر...

کیفیت زندگی ربطی به طول عمر ندارد. مهم این است که در زمانی که در اختیار داری، چه چیزهایی را تجربه می‌کنی. توصیف‌هایی که از زندگی گذشته‌ی هزل می‌شود، تصویری از یک زندگی خوب و متعادل به ما می‌دهد. هزل ورزش می‌کرده، به ظاهرش اهمیت می‌داده و مثل همه‌ی همسن‌ و سال‌هایش سرگرمی‌های جذابی داشته اما ناگهان انگار همه‌چیز از او گرفته می‌شود و او را به نقطه‌ای می‌رساند که هیچ بهانه‌ای برای شادی پیدا نمی‌کند. درست در همین وقت است که آگوستوس به‌عنوان نقطه‌ی عطفی در زندگی او ظاهر می‌شود. در مقابل، هزل هم ارزش‌های زندگی را برای آگوستوس تغییر می‌دهد و تبدیل به قهرمان او می‌شود.

مطالعه بیشتر...