summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

 

چاپ شده در نشریه‌ي کوله‌پشتی،ضمیمه‌ی نوجوان روزنامه‌ی شهروند

با گریس لین، نویسنده و تصویرگر چند فرهنگی بیشتر آشنا شویم

گریس لین، نویسنده و تصویرگری است که اصلیتی تایوانی دارد اما با خانواده­اش در بخش شمالی ایالت نیویورک بزرگ شده و زندگی می­کند. او برخلاف دو خواهر دانشمند و پدر پزشک­اش، یک هنرمند است. خودش می­گوید بعد از فارغ التحصیلی از هنرستان رود­آیلند، شروع به کار روی کتاب­های کودکان کرده است. اولین کتاب او " سبزیجات زشت" است که در سال 1999 منتشر شد و جایزه­ های زیادی را از آن خود کرد. به دنبال این موفقیت او بیش از 20 کتاب دیگر برای کودکان و نوجوانان منتشر کرده است. آخرین کتاب او " جایی که کوه بوسه می­زند بر ماه"که در ایران توسط نشر افق ترجمه و به چاپ رسیده، یک بازنگری در سنت­ها و افسانه­ه ای چینی­ ست که با داستان شخصی لین آمیخته شده است. این کتاب در سال 2010 پرفروش­ترین کتاب اِن­­­وای تایمز و برنده­ی جایزه نیوبری شده است.

کی تصمیم گرفتید که نویسنده و تصویرگر شوید و چه طور شروع کردید؟

وقتی کلاس هفتم بودم در یک مسابقه ­ی کتاب­خوانی شرکت کردم و نفر چهارم شدم. خیلی هیجان زده بودم که نفر چهارم شده ­ام و همان موقع بود که با خودم تصمیم گرفتم:"می­خواهم یک نویسنده و تصویرگر بشوم."

چرا بچه ­ها را به عنوان مخاطب و خواننده­ی کتاب­هایتان انتخاب کرده ­اید؟ و چه باعث می­شود که روی بچه ها تمرکز کنید؟

فکر می­کنم بهترین کتاب­ها، کتاب­های کودک و نوجوان است. به خاطر همین مانند بچه­ ها در اوقات فراغتم آن­ها را می­خوانم. کتاب­هایی که بیش­تر از بقیه­ ی کتاب­ها من را به خود جذب می­کنند و تاثیر زیادی رویم می­گذارند. خب، من نویسنده­ ی کتاب­های کودک و نوجوان هستم، چون آن­ها را دوست دارم. شاید به خاطر این می­نویسم که همیشه آرزو کرده ­ام یک روزی یک نفر کتابم را همان­قدر دوست داشته باشد و از خواندنش لذت ببرد که من شبیه کودکی کتاب­های کودک را می­خوانم و از آن­ها لذت می­برم.

جذابیت­ها و چالش­های نویسنده و تصویرگر کودک و نوجوان بودن چیست؟

نویسنده و تصویرگر کودک و نوجوان بودن چالش­ها و اتفاق­های خوب زیادی به همراه دارد. کتاب معرف شما می­شود، که خب خیلی خوب است، اما خیلی سخت است که این مسولیت سنگین روی دوش­ شما گذاشته شود. وقتی بازخورد بدی داشته باشید یا کسی کتابتان را دوست نداشته باشد، هیچ کسی جز خودتان نیست که به خاطر این اتفاق او را سرزنش کنید.

اگر می­توانستید به گذشته برگردید و یکی از کتاب­هایتان را به کودکی خودتان بدهید، کدام را انتخاب می­کردید؟

" جایی که کوه بوسه می زند بر ماه." وقتی بچه بودم دلم می­خواست یک شاهزاده باشم و موهای بلند و چشم­های آبی داشته باشم. مین­لی در کتاب" جایی که کوه بوسه می زند بر ماه" شبیه شاهزاده­ ها وپری ­های کوچک داستان­هاست. اگر به گذشته بر می­گشتم به خودم می­گفتم :" می­توانی شبیه مین لی ( شخصیت اصلی داستان) یک قهرمان شوی."

بهترین بخش برنده شدن جایزه­ ی نیوبری برای کتاب " جایی که ماه بوسه می زند بر ماه" چه بود؟

قبل از برنده شدن بیش­تر خواننده­ های کتاب­هایم دخترهای آسیایی بودند. اما وقتی که جایزه­ ی نیوبری را بردم احساس کردم که می­توانم خواننده­ های خیلی خیلی زیادی داشته باشم. باعث افتخار و خوشحالی ­ام است که می­توانم نویسنده و تصویرگر چند ملیتی باشم. اولش فکر می­کردم "چند ملیتی بودن" خیلی هم مهم نباشد، اما بعد از برنده شدن، بیش­تر از "گریس لین، نویسنده و تصویرگر چند ملیتی" شده بودم و این بهترین حسی بود که پیدا کرده بودم.