summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

 چاپ شده در ماهنامه‌ی ملیکا، شماره‌ي اردیبهشت ماه 93

 

به درخت می‌گویند: "طلای سبز" این را معلم‌مان می‌گوید. ما اولش از شنیدن این حرف زدیم به پهلوی هم و دستمان را گذاشتیم روی دهانمان تا معلم خنده‌هایمان را نبیند. چون طلا که سبز نمی‌شود! اما بعد معلم توضیح داد:"بدون درختان زندگی ممکن نیست." با شنیدن این حرف هم، چشم‌هایمان از تعجب شده بود انقدی! معلم پرسید: "چه کسی می‌داند فایده‌ی درختان چیست؟" هر کسی هر چیزی درباره‌ی درختان می‌دانست می‌گفت:

_ پرنده‌ها می‌توانند روی شاخه‌ی درختان لانه کنند.

_ ما می‌توانیم از میوه‌ی درختان بخوریم و خوشحال شویم.

_درختان خوشگل‌اند.

_ هوا را تمیز می‌کنند.

و یک عالم چیز دیگر. معلم به همه‌ی ما لبخند می‌زد و می‌گفت: "آفرین درست است." بعد دست‌هایش را به هم زد تا کلاس را ساکت کند. وقتی کلاس ساکت شد، گفت: "امروز روز معلم است. از هدیه‌هایی که برایم آوردید ممنونم. من شما و هدیه‌هایتان را خیلی دوست دارم. اما مگر قرار است در روز معلم فقط دانش‌اموزان به معلم‌هایشان هدیه بدهند؟ معلم‌ها هم می‌توانند در این روز به شاگردانشان هدیه بدهند. چه هدیه‌ای بهتر از درخت کاشتن؟" ما که از حرف‌های معلم سر در نمی‌آوردیم ساکت او را نگاه می‌کردیم. معلم گفت: "معطل چه هستید؟ بیایید برویم حیاط. می‌خواهیم درخت بکاریم." باورتان می‌شود؟ ما تا به حال هیچ‌وقت درخت نکاشته بودیم. اما معلم گفت: "درخت کاشتن اصلا کار سختی نیست. فقط کافی‌ست به این کار اهمیت بدهید." و مرحله به مرحله کاشتن یک درخت را برایمان توضیح داد. این طوری ما توانستیم دور تا دور حیاط مدرسه‌مان درخت‌های کوچک بکاریم. درخت‌هایی که روزی بزرگ و تنومند می‌شوند و شاخه‌هایشان تا آسمان می‌رسد. این هم مراحل کاشت درخت که خانم معلم به ما یاد داده است.

  1. اول باید زمان مناسبی را برای کاشت درخت انتخاب کنیم. هوا نباید خیلی گرم یا سرد باشد. روزهای آخر زمستان یا اوایل بهار بهترین زمان برای کاشت درخت است.
  2. باید جای مناسبی برای کاشت درخت انتخاب کنیم. مثلا ما باغچه‌ی حیاط مدرسه را انتخاب کردیم.
  3. در خاک، یک گودال درست کنیم. برای این کار می‌توانیم از بیلچه استفاده کنیم. خانم معلم در این مرحله گفت باید گیاهانی را انتخاب کنیم که متناسب با محیط رشد باشند.
  4. درختچه را در خاک قرار دهیم.
  5. گودال را با خاک پر کنیم.
  6. درخت تازه کاشته شده را آب دهیم. انجام این مرحله خیلی خوش می‌گذرد. چون آب خیلی زود جذب خاک می‌شود. انگار درخت می‌گوید: "آخیش! ممنونم!"
  7. بعد از یکی دو ساعت دوباره باید به درخت آب بدهیم.
  8. حالا درخت‌مان آماده است. فقط باید از این به بعد مراقبش باشیم و به موقع به آن آب بدهیم تا رشد کند و بزرگ شود.

حالا ما در حیاط مدرسه‌مان درختانی داریم که با دست‌های خودمان کاشته‌ایم. درست است که درخت‌هایمان کوچک‌اند، اما هر روز رشد می‌کنند و روزی هر کدام یک درخت بزرگ می‌شوند. معلم می‌گوید: "این بهترین یادگاری دسته جمعی است!"