summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

چاپ شده در ضمیمه کودک مجله سه یک سه

 قار جیک هو بقو!

جیک جیک جیک... گنجشک با پرهای قهوه‌ای از شاخه‌ای به شاخه‌ی دیگر در یک صبح بهاری پرواز می کنند.
بق بق بقو... بق بق بقو... کبوتر با پرهای سپید از لانه‌اش در یک ظهر تابستانی پرواز می کند.
قار قار قار... کلاغ‌ با پرهای سیاه از روی پشت بام همسایه در یک عصر پاییزی پرواز می‌کند.
هو...هو...هو... جغد با پرهایِ قهوه ای از سوراخی در تنه‌ی درخت در یک شب زمستانی پرواز می کند.

پر، پرواز، پرنده!

پرنده‌ها حیواناتی هستند که بال و پر دارند اما فقط بعضی‌هایشان پرواز می‌کنند و بعضی تمام عمر روی زمین‌اند. به نظر شما برای اینکه به یک حیوان پرنده بگوییم چه شرطی دارد؟ فعلا می‌دانیم که پرواز کردن شرط پرنده بودن نیست.
پرنده‌ها تخم می‌گذارند، به جای دندان نوک دارند و استخوان‌هایشان تو خالی است. برای اینکه بتوانند پرواز کنند، سبک‌اند.
پرنده‌ها انواع مختلفی دارند. نه هزار و هشتصد نوع مختلف از پرنده‌ها روی زمین زندگی می‌کنند (نه هزار و هشتصد عدد کوچکی نیست، به نظر شما اگر از یک تا نه هزار و هشتصد بشماریم چقدر طول بکشد؟). کوچک‌ترین پرنده اندازه ی یک زنبور عسل است و یک پرنده ی بزرگ مثل شترمرغ از یک انسان هم بزرگتر می‌شود.
می‌دانستید پرنده‌ها زمانی دایناسور بوده‌اند؟ اوه، نه! شوخی نمی کنم. وقتی اسکلت دایناسورها را با پرنده‌ها مقایسه می‌کنند از بین همه‌ی حیوانات، آن‌ها بیش‌ترین شباهت را به دایناسورها دارند. (یک بار که در موزه یا کتاب یا فیلمی اسکلت استخوانی دایناسور را دیدید به یاد پرنده هم باشید، ببینید چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با پرنده‌ها دارد.)
پرنده‌ها را می‌توان در هر جایی پیدا کرد. آن‌ها هم در قطب‌ها که سرد و یخ زده است زندگی می کنند، هم در جنگل‌های بارانی که آب و هوای گرم و مرطوبی دارد. لانه پرنده‌ها را می‌توان توی شهر در هر کجا پیدا کرد: روی دودکش خانه‌ها، لبه‌ی پنجره، شاخه‌های یک درخت و... شما کجا لانه‌ی پرنده‌ای دیده‌اید؟
با دیدن بال یک پرنده می‌توان فهمید که چطور پرواز می‌کند. با نگاه کردن به منقار پرنده می‌فهمیم که چگونه غذا می‌خورد. با کمی دقت در ظاهرش می‌شود فهمید اهل کجاست و کجا زندگی می کند. درست مثل آدم‌ها که از روی رنگ پوست و لهجه‌ی صحبت و زبانش می‌شود شهر یا کشوری که از اهل آن است را حدس زد.


باورکردنی های عجیب و غریب!

  •  وقتی می‌خواهید چیزی را در کنار خود ببینید چه کار می‌کنید؟ سرتان را می‌چرخانید به سمتش؟ چشمتان را هم کمی می‌چرخانید؟ امتحان کنید! بعله! شما می‌توانید هم سرتان را بچرخانید هم چشمتان. اما چشم جغدها نمی‌چرخد. برای دیدن جهت‌های مختلف، جغد سرش را باید بچرخاند. او می‌تواند با چرخاندن سرش پشت سرش را هم ببیند.
  •  گفتیم که همه‌ی پرنده‌ها پرواز نمی‌کنند. اما چه کار دیگری غیر از پرواز بلدند؟ پنگوئن‌ها پرندگانی هستند که در آسمان پرواز نمی‌کنند. اما در آب‌های سرد شیرجه می زنند و مثل پرواز پرنده‌ها در آسمان، در دریا شنا می کنند.
  •  یکی از عجیب‌ترین مادرهای پرنده، پرنده‌ی فاخته است. فاخته‌ی مادر تخم‌هایش را در لانه‌ی پرنده‌های دیگر که از خودشان کوچک‌ترند می گذارد. وقتی جوجه از تخم در آمد، تخم‌های دیگر را از لانه بیرون می‌اندازد.
  •  تا به حال لانه‌ی چه پرنده‌هایی را دیده‌اید؟ هر پرنده روش خاص و متفاوتی برای لانه ساختن دارد."چرخ ریسک آبی" اسم پرنده‌ای است که برای ساختن لانه‌ی زیبایش بیش‌تر از دو هزار پر و موی حیوانات دیگر را جمع آوری می‌کند.
  •  به نظر شما برای حفاظت از طوطی‌ها و پرنده‌هایی که در خطر اند چه می‌شود کرد؟ طوطی در خطرترین پرنده است. به خاطر شکار زیاد، چون آدم‌ها علاقه دارند که طوطی‌ها برایشان حرف بزنند، و به دلیل خراب شدن محل زندگی آن ها، با ساختن شهرها و کارخانه ها، در حال انقراض اند. در حالیکه طوطی‌ها از همه‌ی حیوانات بیشتر است.