summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

 

 

r-b-davis-the-tailor-bird-1970.jpg - 61.30 کیلو بایت

بسیاری از پرندگان می‌توانند از منقارشان به عنوان یک جعبه ابزار برای آشیانه‌سازی استفاده کنند. با فرا رسیدن فصل آشیانه‌سازی که معمولاً در فصل بهار است پرندگان با کمک منقار خود مواد مورد نیاز را جمع‌آوری می‌کنند. پرنده خیاط نیز که از بهترین معماران دنیا و البته یکی از بهترین خیاطان دنیاست با کمک منقار نازک و بلند خود آشیانه زیبایی می‌سازد!

این پرنده کوچک دو قطعه از الیاف گیاهی را با منقارش به هم می‌دوزد به همین دلیل به او خیاط می گویند! او شاخه باریک و بلندی را انتخاب می‌کند که از تنه فاصله زیادی داشته و حداقل یک برگ پهن روی آن باشد، سپس منقارش را که بسیار شبیه سوزن باریک و محکم خیاطی است به کار می‌گیرد.

tailorbird2.jpg - 24.16 کیلو بایت

ابتدا لبه هر برگ را با فاصله‌های مساوی با منقارش سوراخ می‌کند و به جای نخ، ازتار عنکبوت و الیاف نازک گیاهان اطراف برای خیاطی استفاده می‌کند. اگر تار و پود گیاهی که به دستش می‌رسد به اندازه کافی محکم نباشد چند تار را به هم می‌بافد و از آن نخی محکم تهیه می‌کند سپس با نوک منقار سوزنی شکل خود نخ را از داخل سوراخ برگ بیرون می‌کشد. اما نکته جالب‌تر اینکه بعد از هر بار که نخ را از سوزنی رد می‌کند بار دیگر به ترتیبی نخ را بیرون می‌آورد که گره محکمی زده شود. پرنده خیاط این کار را آنقدر ادامه می دهد تا نخ از تمام سوراخ‌های برگ رد شود. بدین ترتیب با رد کردن تار علفی از هر سوراخ و گره زدن آن، پرنده دور تا دور برگ را می‌دوزد.

وقتی کار دوختن تمام می‌شود، آن برگ دیگر از حالت و شکل یک برگ پهن و صاف در آمده، شکل یک مخروط یا کیسه را به خود می‌گیرد. در این حالت پرنده داخل آشیانه کیسه مانند خود را با گیاه و برگ و الیاف می پوشاند و برای تخم گذاری آماده می شود.

tailorbird.jpg - 69.97 کیلو بایت

پرنده خیاط و برگ های دوخته شده برای آشیانه