summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

  آیا می‌دانید چه افرادی در باغ وحش کار می‌کنند؟ کار کردن در باغ وحش بسیار هیجان انگیز ولی گاهی سخت و کثیف است. افرادی که در این محیط کار می‌کنند باید عاشق حیوانات باشند.

مکانیک

Zoo-1.jpg - 71.70 کیلو بایت


یک مکانیک در باغ وحش مسئول نگهداری و تعمیر ماشین‌ها و وسایل نقلیه موجود در باغ وحش است که برای جابجایی حیوانات و یا غذا دادن به آنها استفاده می‌شود. به علاوه نگهداری از اتوبوس‌هایی که برای جابجایی بازدیدکنندگان در باغ وحش استفاده می‌شود به عهده مکانیک‌ها است.

zoo2.jpg - 51.10 کیلو بایت

 

در بعضی از باغ وحش‌های دنیا که حیوانات آزادانه زندگی می‌کنند گاهی حیوانات بزرگ‌تر مثل کرگدن‌ها تایر ماشین‌ها را پاره می‌کنند!

 

 

متصدی حیوانات

Zoo-2.jpg - 38.80 کیلو بایت


متصدی حیوانات کسی است که در باغ وحش به حیوانات غذا می‌دهد. آنها می‌توانند بعضی از حیوانات را در آغوش گرفته و آنها را نوازش کنند اما فعالیت‌های این شغل همیشه به همین راحتی نیست. گاهی حیوانات بیمار می‌شوند، به همدیگر و یا حتی به کسی که به آنها غذا می‌دهد صدمه می‌زنند. مثلاً ممکن است آن شخص را گاز بگیرند.
کسی که وارد این شغل می‌شود باید یک هدف واقعی داشته باشد و بسیار به حیوانات علاقه مند باشد چرا که کار کردن میان حیوانات گاهی باعث خستگی و کثیف شدن می‌شود. بنابراین بهتر است فرد ابتدا با علوم رفتاری حیوانات آشنایی پیدا کند و در مراکزی مثل دامپزشکی‌ها، اصطبل‌ها و مزارع پرورش حیوانات خانگی تجربه کاری کسب کند.

باغبان

Zoo-3.jpg - 88.26 کیلو بایت


یک باغبان به گل‌ها و گیاهان رسیدگی می‌کند. این گیاهان برای امور آموزشی، تزیین باغ وحش، سایه، پناهگاه و یا غذای حیوانات پرورش داده می‌شوند.
کار کردن در چنین محیط زیبایی واقعا عالی است اما باید بدانید که نگهداری و مواظبت از گیاهان به عنوان یک عنصر زنده همیشه آسان نیست به علاوه مشکلاتی در این شغل همیشه وجود دارد مثلا گاهی حیوانات باغ وحش می‌خواهند گیاهان را بخورند از طرفی این گیاهان و درختان قابل جابجایی نیستند. در کل جمعیت حیوانی در حال رشد است و تقاضای گیاه برای تغذیه حیوانات افزایش می یابد.

عکاس

Zoo-4.jpg - 47.78 کیلو بایت


عکاسی از حیوانات و گیاهان موجود در باغ وحش و حوادثی که در آنجا اتفاق میفتد بسیار هیجان انگیز است. یک عکاس در چنین محیطی هر روز با مسائل تازه ای روبرو می‌شود و چیزهای زیادی یاد می‌گیرد.
اما بیشتر وقت ها حیوانات در زمان عکاسی همکاری نمی‌کنند بعضی‌ها خجالت می‌کشند و بعضی‌ها پنهان می‌شوند. اغلب عکاس‌ها برای گرفتن یک عکس خوب خیلی خسته می‌شوند. به علاوه مشکل تنظیم نور دوربین در طول روز نیز برای یک عکاس همیشه وجود دارد.
یک عکاس باید خلاقیت داشته باشد و به علوم کامپیوتری نیز آشنایی داشته باشد
5- متخصص تغذیه
حمایت از سلامت حیوانات، رژیم غذایی مناسب برای حیوانات مختلف و تهیه صبحانه، نهار و شام از وظایف یک متخصص تغذیه در باغ وحش است.
تصور کنید در باغ وحش‌های بزرگ حدود 8000 مشتری گرسنه وجود دارد که تهیه غذا و رژیم غذایی مناسب برای این همه حیوان کاری وقت‌گیر است که دقت بالایی می‌خواهد. بنابراین یک متخصص تغذیه باید به علوم زیست شناسی و جانور شناسی نیز آشنایی داشته باشد.

دامپزشک

Zoo-6.jpg - 71.06 کیلو بایت


درمان بیماری‌ها و مشکلات جسمی حیوانات بر عهده دامپزشک است. کار کردن با تنوع زیادی از گونه‌های جانوری باعث می‌شود که هر روز فرصتی برای یادگیری یک مساله هیجان انگیز جدید باشد. اما تعداد زیاد بیماران و ساعات کاری طولانی بخشی از مشکلات این شغل است. به علاوه بعضی از حیوانات بیماری خود را پنهان می کنند و ممکن است که دامپزشک خیلی دیرتر متوجه بیماری آنها شود.

تکنسین آزمایشگاه

Zoo-7.jpg - 63.20 کیلو بایت


یک تکنسین آزمایشگاه مسئول انجام آزمایش های خون، ادرار و مدفوع حیوانات است. این فرد باید به مطالعه درباره زیست شناسی، شیمی و سلامتی علاقه داشته باشد و نسبت به مسائل موجودات زنده دیگر کنجکاو باشد. تشخیص بیماری حیوان مشکل است چون حیوانات نمی‌توانند مثل انسان ها در مورد مشکلات و دردهای خود صحبت کنند. گونه‌های عجیب جانوری زیادی وجود دارد که اطلاعات خیلی کمی در مورد آنها وجود دارد. بنابراین یک تکنسین در کار خود ممکن است با مسائل ناشناخته زیادی مواجه شود که قبلا در مورد آنها چیزی نمی‌دانسته است.

راهنما

Zoo-8.jpg - 77.30 کیلو بایت

این فرد در مورد گونه‌های جانوری برای بازدیدکنندگان در تمام سنین یعنی هم برای کودکان و هم بزرگسالان توضیحاتی می‌دهد و آنها را با جنبه‌های مختلف حیات وحش آشنا می‌کند. این فرد باید مهارت ارتباطی بالایی داشته باشد

 ماموران امنیتی

Zoo-9.jpg - 61.19 کیلو بایت

حفظ ایمنی در باغ وحش هم برای حیوانات و هم بازدیدکنندگان به خصوص کودکان بر عهده ماموران امنیتی باغ وحش است. به علاوه این افراد رفت و آمد بازدیدکنندگان و وسایل نقلیه را کنترل می‌کنند و مسئول گزارش اتفاقات روزمره هستند.