summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت


آتشفشان یکی از پدیده های طبیعی و زیبای زمین شناسی است که مواد درون زمین توسط آن به صورت مواد مذاب داغ، گاز و یا به صورت قطعات سنگی به سطح زمین راه پیدا می کنند. در این آزمایش شما به سادگی می توانید این پدیده شگفت انگیز را شبیه سازی کنید!

scienceclip.gif - 8.91 کیلو بایت

مواد و وسایل مورد نیاز:

آب
ماسه
جوش شیرین
سرکه
مواد رنگی خوراکی یا رنگ گواش

 ابتدا دو سطل ماسه را روی زمین بریزید و آن را به شکل یک کوه کوچک در آورید. قسمت بالای آن را کمی گود کنید به این قسمت دهانه یا کِراتِر آتشفشان می‌گویند. این همان بخشی از کوه آتشفشان است که مواد درون زمین از آن فوران می کنند.
در مرحله بعد درون کراتر آب بریزید و کمی صبر کنید تا آب روی کوه شما سرازیر شود. همانطور که می بینید آب با ماسه ها مخلوط شده و به صورت مسیرهای گلی در می‌آید. در طبیعت هم اگر مواد درون زمین فقط به حالت مذاب خارج شوند به این شکل در می‌آیند و به آنها لاوا یا گدازه می گویند. لاوا! اسم قشنگی نیست؟

Volcano_11.jpg - 103.42 کیلو بایت
اما گاهی مواد خارج از درون زمین مخلوطی از مواد مذاب و گازهای داغ است و گدازه ها در حالت خروج با فشار و به صورت فورانی خارج می شوند.
این بار به جای آب درون دهانه آتشفشان یک فنجان جوش شیرین بریزید و سپس مقداری سرکه به آن اضافه کنید همانطور که مشاهده می کنید مخلوط سرکه و جوش شیرین به صورت یک ماده مذاب و پر از گاز مانند آتشفشان‌های طبیعی فوران کرده و به پایین کوه سرازیر می‌شوند.

Volcano_22.jpg - 113.78 کیلو بایت

البته موادی که به سطح زمین راه پیدا می کنند به خاطر وجود عناصر مختلف معمولاً به رنگ‌های قرمز و زرد و نارنجی دیده می‌شوند. شما نیز می توانید در این آزمایش رنگ‌های دلخواه خود را با جوش شیرین مخلوط کنید و سپس به آن سرکه اضافه کنید.