summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

من خیلی وقت ها به دایناسورها فکر می کنم. اینکه نکند تمام آدمها به نظرشان می رسد که چنین موجودات بزرگ و عجیبی اصلا وجود نداشته اند و همه این چیز ها مربوط به داستان هاست. دانشمندان کنجکاوی که در تمام دنیا در حال تحقیق و بررسی درباره ی دایناسورها هستند، فسیل و استخوان های غول پیکر و ریزه میزه ای از آنها پیدا کرده اند که وجود آنها را روی کره ی زمین ثابت می کند. زمانی که نتایج تحقیقات دانشمندان را به صورت عکس و فیلم علمی دیدم واقعا باورم شد که آنها خیلی وقت پیش وجود داشتنه اند. به همین خاطر سراغ چند حقیقت درباره ی آنها رفتم که مطمئنم شما هم از خواندنشان خوشتان می آید.

 

 

دایناسورها چی هستند؟ وقتی دانشمندان از دایناسورها حرف می زنند منظورشان خزنده های خاصی است که در دوره های تراسه، ژوراسیک و کرتاسه روی زمین زندگی می کردند. کلمه دایناسور از یک لغت یونانی به معنای «مارمولک ترسناک»  گرفته شده است. این کلمه را یک «دیرینه شناس» انگلیسی به نام ریچارد اوون در سال 1842 میلادی بوجود آورد. آقای ریچارد اوون این کلمه را بیشتر برای نشان دادن اندازه بزرگ دایناسورها به کار برد نه برای نشان دادن ترسناک بودن آنها! 

 

باهوش ترین دایناسور چه نام داشت؟ باهوش ترین دایناسور «ترودون» بود. هوش ترودون ها به اندازه صاریغ های امروزی بوده اما برای یک دایناسور، این یعنی خیلی باهوش! 

بزرگترین دایناسور چه نام داشت؟ بزرگترین دایناسورها از خانواده سارپودس ها بودند. بعضی از آنها 50 متر قد داشتند! «آرژانتیناسور» سنگین ترین دایناسور بوده که حدود 100 تن وزن داشته است!

 

 

 

احمق ترین دایناسور چه نام داشت؟ احمق ترین دایناسور «استگوزاروس» بود. مغز این دایناسور فقط به اندازه یک گردو بود در حالی که خودش 2 تن وزن داشت.  

کوچکترین دایناسور چه نام داشت؟ «سالتوپوس» کوچکترین دایناسور بوده که تنها 91 سانتیمتر قد و 2 کیلو وزن داشته است.  

چرا دایناسور ها منقرض شدند؟ دانشمندان فکر می کنند که دایناسورها به خاطر برخورد یک شهاب سنگ یا به دلیل فعالیت شدید یک آتش فشان منقرض شدند.احتمالا این حوادث باعث شد که غبار زیادی ایجاد شود و جلوی نور خورشید را بگیرد که همین باعث شد آب و هوا و شرایط زمین دچار تغییر شدیدی شود.  

دایناسورها از خانواده پرندگان بوده اند یا خزندگان؟ دانشمندان فکر می کنند دایناسورها مثل پرنده های امروزی خونگرم بوده اند و مثل خزندگان خونسرد نبودند. دانشمندان فکر می کنند پرنده های امروزی از خانواده دایناسورها هستند. 

تخم دایناسور ها شبیه به چه چیزی بوده؟ تخم دایناسورها شکل ها و اندازه های بسیار متفاوتی داشته. البته تخم بزرگ به معنای دایناسور بزرگ نبوده مثلا خیلی از دایناسورهای عظیم الچثه تخم های بسیار کوچکی داشتند. اولین تخم دایناسور در سال 1869 در حالی کشف شد که هنوز پوسته تخم سالم باقی مانده بود.  

اولین دایناسوری که صاحب یک نام علمی شد چه بود؟ اولین دایناسوری  که روی آن اسمی علمی گذاشتند «مگالوسور» بود.

 چرا دایناسور ها اینقدر عجیب هستند؟ دایناسورها برای میلیون ها سال زندگی می کرده اند و در طول آن سال ها به خاطر آب و هوا و وضعیت اطرافشان آنها هم تغییر کردند. شاخ، پولک، خا، گردن بلند، چنگال، همه و همه برای دایناسورها کاربرد داشته است. دایناسورها 200 میلیون سال زندگی کرده اند در حالی که انسان فقط 120 هزار سال زندگی کرده است. شاید انسان ها هم در یک میلیون سال آینده خیلی متفاوت تر و عجیب تر از حالا شوند!! 

دیرینه شناس به چه کسی گفته می شود؟ به شخصی که دایناسورها را مورد مطالعه و بررسی قرار می دهد «دیرینه شناس» می گویند.

 منبع از سایت:Dinosaur Facts