summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

 

 چاپ شده در مجله ی سه یک سه

 چیزهای کوچک، اما عجیب غریب و باور نکردنی زیادی در اطراف ما وجود دارد. اگر چشم های میکروسکوپی داشتیم می توانستیم آن ها را ببینیم. آن وقت ممکن بود از تعجب دو تا شاخ بزرگ سبز شود روی سرمان و خودمان هم به یک موجود عجیب غریب تبدیل بشویم. راستی! اگر با دیدن این عکس ها و خواندن متن ها شاخ در آوردید، تقصیر ما نیست. از همین الان گفته باشیم!

فکر می کنید این دست کنده شده ی یک هیولای سبز است که راه می رود و خیلی هم خطرناک است؟ نخیر! این یک "مایت" است. مایت ها یا هیره ها انگل های همراه گرد و غبار هستند که به گروه کنه ها تعلق دارند و در جاهای مرطوب زندگی می کنند. (اوخی! نازی!!!) آن ها با چشم دیده نمی شوند. ( خب اگر دیده می شدند که شما از ترس زهرترک می شدید!) مایت ها برای سلامتی انسان مضر هستند و باعث واکنش های آلرژیک مثل آسم می شوند. آن ها از مواد آلی موجود در گرد و خاک خانه تغذیه می کنند. پس خیالتان راحت! این موجودات ریز و میکروسکوپی آدم خوار نیستند!

اگر گفتید این چیست؟یک نوع خوراکی؟ یک نوع گیاه؟ این توپ های بامزه ی به هم چسبیده، تخم های خرچسونه است. اول از دوربین های میکروسکوپی تشکر می کنیم که به ما امکان دیدن تخم های این حشره را دادند؛ بعد هم از تمام خرچسونه ها تقدیر و تشکر می کنیم. چون دانشمندان با گرفتن عکس هایی به این شکل سرگرم می شوند و خستگی شان در می رود. بالاخره دانشمندان هم دل دارند، قرار نیست که صبح تا شب و شب تا صبح به نجات دنیا فکر کنند!

این دوقلوهای عجیب غریب که انگار زده اند زیر آواز خیلی گوگولی مگولی اند؟بله! بیشتر موجودات کوچولو بامزه و دوست داشتنی هستند. اما بگذارید قبل از این که بیشتر عاشق شان بشوید بنویسم که این ها نوزادان یک نوع ماهی راه راه آکواریومی به نام "گورخر ماهی" یا " ماهی گورخری"(Zebrafish) هستند.

خواهش می کنم این تصویر را با یک طوطی اشتباه نگیرید. چون ممکن است به مگس های عزیزی که تابستان ها بغل گوش مان وز وز می کنند و چپ و راست ویراژ می دهند بر بخورد. این تصویر زبان یک مگس میوه است. قبول دارید که قسمت مارپیچی و کروی آن خیلی جذاب و دوست داشتنی است؟

حدس زدن این تصویر کار سختی نیست. این موجودات باریک و کوچکی که به هم پیچ خورده اند کرم های روده ی سگ ( و گاهی انسان ها) هستند. این کرم ها از طریق مدفوع پستانداران منتقل می شوند و از آب و مواد غذایی فاسد تغذیه می کنند.

یک راهنمایی! این تصویر پای یک حیوان است. اگر گفتید کدام حیوان؟ دایناسور؟سوسمار؟ اوه، نه! خیلی کوچک تر از این هاست. این تصویر میکروسکوپی، عکس پای یک مارمولک خانگی است که همه از دیدنش جیغ می زنند و فرار می کنند. خودمانیم ها! مارمولک هم پاهای خوشگلی دارد.

این اشکال منظم و متقارن چیزی نیستند جز دانه های برف. البتهدانه های برف اشکال مختلفی دارد و این تصویر فقط دو شکل آن را نشان می دهد. فرم، تقارن و نظم این دانه های کریستالی شگفت انگیز است. درست است که دانه های برف رنگ ندارند، اما به این تصویر رنگ های آبی اضافه شده تا جزییات آن مشخص تر باشد.

این توپ رنگی و شاد که بی شباهت با یک شیرینی اسمارتیزی نیست، تصویر میکروسکوپی از تعدادی پایانه های عصبی است. البته این تصویر هم به خاطر نشان دادن جزییات و ساختار پیچیده و حساس اعصاب، رنگی شده است. با این تصویر تا حدودی می شود متوجه شد که وقتی پایانه های عصبی آسیب می بینند چرا ترمیم نمی شوند یا به سختی درمان می شوند!خیلی پیچیده اند!

به من حق بدهید که با دیدن این دانه ها یاد آدامس، اسمارتیز، پاستیل و کورن فلکس بیفتم. اما این دانه ها نه تنها خوراکی نیستند بلکه مهم ترین بخش یک گیاه، یعنی گرده ی گل هستند. اگر به سطح این گرده ها دقت کنید متوجه می شوید که چرا وقتی آن ها به اعماق بینی تان می رسند، شما را به عطسه می اندازند.

نه، نه! آنقدرها هم که فکر می کنید باهوش نیستید. این عکس میکروسکوپی یک تکه یخ نیست. این تصویر یک اسکوئیرت دریایی ست که جز قدیمی ترین مهره داران دریایی یا حیواناتی که دارای اعصاب و نخاع هستند، می باشد. تاریخچه ی این موجود دریایی به دو میلیون سال قبل می رسد و نمونه ای از حیوانات دریایی ماقبل تاریخ به شمار می آید که چنین ساختار عصبی پیچیده ای دارد.