summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

 

چاپ شده در مجله باران

تکنولوژی و خلاقیت در سلامت همراه

سلامت، چیزی است که تا از دست نرود، ارزشش بالا نمی‌رود. این جمله برای آدم‌های کم هوش است. آدم‌های کم هوش کسانی هستند که تا چیزی را تجربه نکنند، متوجه نمی‌شوند. سلامت، چیزی است که برای لحظه‌اش باید سپاسگزار خدا بود و برای روزهای آینده و حفظ آن برنامه ریزی و تلاش کرد. این تعریف آدم‌های باهوش است.

وقتی بیماری یا خطری سلامت ما را تهدید می‌کند، باید در هر جا و در هر شرایط مواظب سلامتی‌مان باشیم. کسانی که قلب ناراحتی دارند، یا فشار خون بالا سلامت جسمی آن‌ها را تهدید می‌کند، کسانی مانند سالمندان که ضعف در بدنشان امکان خطرهای مختلف را برایشان فراهم می‌کند، باید مرتبا تحت نظر یک پزشک باشند. به همین دلیل روش و تکنولوژی‌ای به نام سلامت همراه به وجود آمده است. در سلامت همراه، وضعیت سلامت و روش‌های مراقبت همیشه همراه فرد است.

فقط بیماران و سالمندان از این تکنولوژی استفاده نمی کنند. شغل‌هایی هستند که برای افراد شاغل خطرزا بوده و باید سلامت آن‌ها مدام چک شود: مانند سربازان جنگ، آتش نشان‌ها، کارگران معدن، غواصان و خلبان‌ها.

آماده‌اید با چند تکنولوژی خلاقانه در سلامت همراه آشنا شوید؟

 

بدن شما به روش‌های مختلف اطلاعات گوناگونی را از وضعیت سلامتتان در اختیار پزشکان قرار می‌دهد. دما، ضربان قلب، سیگنال‌های الکتریکی و  فشار خون  از اطلاعاتی است که با استفاده از آن پزشک می‌تواند از حال شما با خبر شود. در شکل، یک دستبند مچی می‌بینید که اطلاعات بدن شما را ثبت کرده و برای پزشکتان ارسال می‌کند. حتی به خود شما هم می‌گوید که الان چه وضعیتی دارید و اگر نیاز است، کمی استراحت کنید یا هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید.

بیماری ای به نام دیابت وجود دارد که قند موجود در خون باید همیشه کنترل شود، تا از آسیب به بیمار جلوگیری شود. اگر وقتی قند خون بیماران دیابتی زیاد می‌شود، پزشک دیر خبردار شود مشکلات زیادی بوجود می‌آید. یکی از راه‌های تشخیص قند خون، گرفتن یک قطره خون از انگشت بیمار است. با یک سوزن کوچک می‌توان یک قطره خون بیرون آورد و این خون روی دستگاهی گذاشته می‌شود و پزشک یا خود بیمار می‌تواند بفهمد همه چیز در بدنش خوب است یا باید فکر چاره‌ای کرد.
بچه‌ها معمولا از سوزن می‌ترسند و خب سوزن هم کمی درد دارد. این عروسک عجیب غریب برای گرفتن خون بچه‌های دیابتی طراحی شده است. کسی که خونش را می‌خواهند بگیرند، دستش را در دهان این موجود کوچولو می‌کند و این عروسک بدون درد انگشتش را گاز می‌گیرد! بعد هم روی دلش میزان قند خون را نشان می‌دهد.
این دستگاه باید همیشه همراه پدر و مادرهایی که بچه‌یشان بیماری دیابت دارد، باشد.


نحوه نشستن و استفاده‌ی درست از ستون مهره‌ها و استخوان‌های بدن تاثیر بسیار مهمی بر سلامت بدن شما دارد. اگر ساعت‌ها پشت میز یا کامپیوتر می‌نشینید، حواستان حتما باید به کمر، دست‌ها و شانه‌هایتان باشد تا آسیب نبینند. یک ساعت دیواری برای یادآوری در نحوه نشستن فکر خوبی است. طبق این ساعت، 60 دقیقه به سه قسمت تقسیم شده است. هر قسمت حرکات ورزشی‌ای که به سلامت استخوان‌ها و ستون مهره‌ها کمک می‌کند، را نشان داده.
یکی از کاربردها سلامت همراه آموزش و یادآوری برای زندگی سالم تر است.