summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

 

چاپ شده در نشریه‌ی کوله‌پشتی، ضمیمه‌ی روزنامه‌ی شهروند

تصویرگری: حمید حاجی میرزایی

 

برق انواع و اقسام مختلف دارد. بعضی از برق‌‌ها جوری هستند که وقتی با کسی دست می‌دهید یک چیزی زیر پوست‌تان می‌دود و مورمورتان می‌شود. بعضی از برق‌ها در اثر ضربه یا اتفاق یا شنیدن حرفی تولید می‌شود. مثلا ممکن است در اثر یک ضربه یا حرف شوکه‌کننده برق از سه فاز کسی بپرد که اتفاقا قیافه‌اش هم خیلی خنده‌دار می‌شود. بعضی هم برق ندارند، اما انگار که زده باشی‌شان به برق روی یک کار یا حرف بارها و بارها تاکید می‌کنند.خواستم بگویم این انواع برق‌گرفتگی‌ست که ما با آن کاری نداریم. موضوع بحث ما آن‌ برق‌گرفتگی‌یی‌ست که موهای آدم را سیخ‌سیخی و او را مجبور به بندری زدن و بعد از چند ثانیه دود از کله‌اش بلند می‌کند.

هر کسی به هر دلیلی ممکن است دچار برق گرفتگی شود. برق گرفتگی یا سوختگی با برق، یکی از خفن‌ترین و خطرناک‌ترین حالت‌های سوختگی و جزغالگی‌ست. اما سوال علمی‌یی که در این مبحث مطرح می‌شود این است:

 

اگر کسی دچار برق گرفتگی شد چه کنیم؟

الف) وقتی بندری زد با دست زدن او را تشویق کنیم تا روحیه‌اش را نبازد.

ب) در خانه دنبال جای مناسبی باشیم تا وقتی خشک شد تندیس‌اش را آن‌جا بگذاریم.

ج) به موهای سیخ‌شده و برق گرفته‌اش ژل بزنیم!

د) لامپ‌های پرمصرف خانه را به او وصل کنیم تا برق اضافی از بدنش خارج شود.

ه) نفر بعدی لطفا!

 

آدم برق‌گرفته که شاخ و دم ندارد. اولین کار جیغ زدن است. چه مرد باشد چه زن، چه کوچک باشد، چه بزرگ! بعد از چند ثانیه بندری زدن و مثل ژله لرزیدن، احتمالا یا غش می‌کند یا پرت می‌شود روی زمین. حالا وظیفه‌ی شما به عنوان یک امدادگر این است که اول جریان برق را قطع کنید یا به عبارت دیگر مصدوم را از برق بکشید و برای نجات و کمک به او، شیرجه بزنید و میزان گیج ویجی (میزان هوشیاری) ترمز کردن تنفس و ضربان قلب (توقف تنفس و ضربان قلب) و میزان جزغالگی (سوختگی‌اش) را بررسی کنید. فرقی نمی‌کند که مصدوم با برق خانگی دچارحادثه شده باشد یا صاعقه یا هر برق دیگر! شما همین علایم را بررسی کنید. نکته‌ی خیلی مهم و اساسی این است که اگر نمی‌توانید جریان برق را قطع کنید خودتان روی یک جسم عایق مثل روزنامه‌ی صخیم یا زیرانداز لاستیکی یا تکه‌ای چوب بایستید. برای دور کردن مصدوم از منشا برق از دست یا عضوی از بدن خودتان استفاده نکنید. چون ممکن است خودتان هم بندری بزنید و دچار برق‌گرفتگی شوید. پس از یک قطعه چوب خشک (دقت کنید حتما خشک باشد) استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از پارچه‌ي خشک هم استفاده کنید. به این صورت که آن را دور اندام‌های مصدوم قلاب کنید و او را بکشید. اگر هم امکان انجام هیچ کدام از این کارها نبود یک تکه‌ی خشک از لباس مصدوم را بگیرید و بکشید. یادتان باشد که اگر با بدن مصدوم تماس پیدا کنید خودتان هم ممکن است دچار برق‌گرفتگی شوید.  در مورد جریان برق با ولتاژ بالا باید در فاصله‌ی متری از مصدوم بایستید. چرا؟ چرا ندارد. شوک برق‌گرفتگی‌اش به شما برسد و پرت‌تان کند روی زمین خوب است؟ حتی اجسام عایق هم نمی‌توانند در برابر جریان‌های فشار قوی محافظت کنند.

اگر مصدوم تنفسش قطع شده بود، تنفس دهان به دهان را شروع کنید. البته اگر بلدید. اگر هم بلد نیستید الکی زور نزنید. فقط مصدوم را به پهلو بخوابانید. اگر هم هوشیار است با آب سرد محل سوختگی‌ها را خنک کنید. البته سوختگی‌ها ممکن است خیلی عمیق‌تر از آن‌چه به نظر می‌رسند باشند و بافت‌ها آسیب دیده باشند.

خب معلوم است که آخرین مرحله هم این است که همین‌طور که مراقب مصدوم هستید منتظر باشید تا اورژانس از راه برسد!