summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

 

 


یک روز خیلی خیلی معمولی

روانشناس‌ها و عصب‌شناس‌ها یک روز حوصله‌یشان سر رفته بود. دور یک میز گرد شاید هم مستطیل نشسته بودند و هر کسی  روی یک برگه‌ی سفید خط خطی می‌کرد. خط خطی که نه، یکی گل می‌کشید و یکی چشم و یکی دیگر هم اسمش را به شکل‌های مختلف می‌نوشت. یکی از این روانشناس‌ها یا عصب‌شناس‌ها سرش را برد توی برگه‌ی آن روانشناس یا عصب شناس دیگر و گفت: «داری امضا می‌کنی؟ چه قدر امضایت بداخلاق است! بگذار من برایت یک امضای خوشحال بکشم» خلاصه، کم کم بقیه‌ی اهالی پشت این میز گرد یا دراز هم نظرشان جلب شد و شروع کردند به امضاهای خنده‌دار، اخمو، بی‌حوصله، پرهیجان و... حالا اگر از دور به این جمعیت نگاه کنید دیگر حوصله‌یشان سر نرفته و خیلی هم سر ذوق امضا نویسی  آمده‌اند. چند نفری‌شان هم تصمیم گرفتند که امضایشان را عوض کنند و از بقیه در مورد امضای جدیدشان نظر می‌پرسیدند. بین همین امضا کاری‌ها بود که یکی مثل ارشمیدس وقتی قانون وزن یا چگالی را پیدا کرد، چشم‌هایش برق زد و از جا پرید: «اورکا اورکا اورکا» که یعنی «یافتم یافتم یافتم». یعنی این دانشمند چی را یافت؟ فکر بکری که آن روز به ذهن این عصب‌شناس‌ها یا روانشناس رسید، یکی از موضوع‌های علمی-روانی-هنری دنیاست. بررسی امضا و دست خط برای پی بردن به شخصیت و بیماری‌های جسمی و روانی موضوع تازه‌ای نیست. هر بار که روی این موضوع تحقیق می‌شود، چیزهای عجیب و غریب‌تری در می‌آید.

پس اگر تا به حال دست خط و امضا را دست کم می‌گرفتید، با ما همراه باشید تا ببینیم چی از توی این خط‌های جورواجور در می‌آید. حاضرید؟

آزمایش‌هایی که روی دست‌خط‌ها انجام شد.

تمام حرف دانشمندانی که روی دست خط تحقیق می‌کنند این است که چیزهایی درون خطوطی که ما با فکر و احساس و منطقمان می‌نویسیم پنهان شده است که نباید به همین سادگی از آن‌ها گذشت. اما قبل از اینکه ما تصمیم بگیریم چه جور دست‌خطی داشته باشیم، تصمیم به آموختن نوشتن می‌کنیم. دانشمندان عزیزتر از جان فهمیده‌اند که با آموختن نوشتن، کودکان هم سریع‌تر خواندن را یاد می‌گیرند و هم به یاد نگه‌داشتن بهتر و تولید ایده را می‌آموزند. برای همین فقط نوشتن مهم نیست، روی چگونه نوشتن است که باید تامل کرد.

وقتی ما می‌نویسیم، یک مدار منحصر به فرد (مدارهای الکتریکی که تویش سیم و مقاومت و خازن است نه، یک مدار عصبی که تویش عصب‌ها و یون‌ها و اطلاعات است و درون مغز ماست) شروع به فعالیت می‌کند. فعالیت این مدار، یک شبیه سازی از آنچه در مغز شما می‌گذرد را در دست‌خط شما ایجاد می‌کند. تمام این فعالیت‌ها آنقدر خاص و بی نظیر است که فهمیدنش دشوار می‌شود. این‌ها را من نمی‌گویم، یک روانشناس از دانشگاه فرانسه به نام استنلس دیهان می‌گوید. به همین دلیل شاید بشود گفت که ما دست خط‌مان را انتخاب نمی‌کنیم. بلکه آن چیزی که هستیم را با دست‌خط بروز می‌دهیم.

حاضرید یک تحقیق دیگر، در یک دانشگاه دیگر روی دست‌خط را با هم بخوانیم؟! حاضرید! بله؟! خب پس، ادامه می‌دهیم. این تحقیق روی دست‌خط بچه‌ها انجام شده است. یک گروه از بچه‌هایی که خواندن و نوشتن بلد نبودند را احضار کرده و بهشان گفته‌اند که حروف یا شکل‌هایی که بهشان نشان می‌دهند را به سه روش ایجاد کنند: 1) روی برگه‌ای شکل یا حرف با نقطه چین مشخص شده و بچه‌ها باید روی آن را پر رنگ کنند. 2) روی یک کاغذ سفید آن را نقاشی کنند. 3) روی کامپیوتر تایپ کنند.

محققین عزیز این بچه‌ها را گذاشتند توی یک دستگاه تصویربردار مغز و دوباره آن شکل‌ها و حروف را نشان دادند. نتیجه جالب بود. بچه‌هایی که با دست خودشان روی برگه‌ی سفید نوشته بودند، فعالیت مغزشان بیشتر و مثل یک آدم بزرگی بود که خواندن و نوشتن می‌دانست. اما بچه‌هایی که تایپ کرده بودند یا نقطه‌چین‌ها را پر رنگ کردند، مغزشان هیچ پاسخی نشان نداد یا میزان فعالیت مغز با دیدن شکل‌ها خیلی کم بود.

آزمایش‌های بیشتری انجام شد و یک گروه از دانشمندان به این نتیجه رسیدند که روی کاغذ نوشتن نه تنها کلمات را سریع‌تر و بیشتر تولید می‌کند، بلکه ایده‌های بیشتری را هم به ذهن می‌آورد. این آزمایش‌ها روی بزرگترها هم انجام شد و یک ارتباط بین دست خط و تولید ایده را به دست آورد، این رابطه خیلی بیشتر از آن چیزی بود که در بچه‌ها به دست آمده بود.

در جایی دیگر، دانشمندان و دانشگاه‌هایی دیگر نتایج دیگری به دست آورده‌اند. مثلا اینکه یادداشت نوشتن در کلاس درس عملکرد بهتری نسبت به تایپ با صفحه کلید دارد. عملکرد بهتر یعنی بالا بردن درک و حافظه. این فوق‌العاده نیست؟! معلومه که هست! این یعنی شما با تغییر دست‌خطتان می‌توانید یک دانش‌آموز دیگر شوید. یک دانش‌آموز خیلی بهتر.

فال‌بینی از روی دست‌خط

«دست‌خط‌تان را به من نشان دهید، تا شخصیت‌تان را به شما بگویم» وقتی این جمله را خواندم، کمی مکث کردم و ابروهایم ناخودآگاه بالا رفت و پیشانی‌ام چین خورد. یعنی از روی دست خط چه چیزهایی می‌شود فهمید؟  اصلا از روی چه چیزهایی دست خط آنالیز می‌شود؟

گرافولوژی یا خط‌شناسی یک علم است. این علم به مطالعه‌ی دست‌خط‌ها می‌پردازد و با این مطالعه به شناخت شخصیت، توانایی‌ و ویژگی‌های فردی می‌رسد. دانشمندان این رشته با تحقیق و بررسی و آزمون و خطا ربط ویژگی‌هایی مثل اندازه و فاصله و کج و راستی و... را با شخصیت آدم‌ها کشف کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند با دست خط می‌توان بیشتر از 5000 صفت شخصیتی را فهمید. به جز روانشناسی در پزشکی، ردیابی و تشخیص بیماری‌ها با دست‌خط انجام می‌شود. حتی با دست خط دروغ سنجی هم می‌کنند.

آماده‌اید با هم چندتایی را بخوانیم و ببینیم دست‌خط چه چیزهایی از ما را لو می‌دهد؟

اندازه!

آن‌هایی که ریز و کوچک می‌نویسند، معمولا خجالتی، متمرکز و دقیق‌اند. آن‌هایی که اندازه دست‌خطشان نه خیلی بزرگ است و نه خیلی کوچک، افرادی انعطاف پذیر و سازگار اند. بزرگ نویسان، افرادی مردم‌دوست، پرحرف و دوست‌دار توجه‌اند.

فاصله!

فاصله‌ی بین کلمات هم با شما حرف می‌زند! اگر بین کلمات خیلی فاصله می‌گذارید، دوست‌دار آزادی هستید و از جاهای شلوغ خوشتان نمی‌آید اما آن‌هایی که بین کلمات کم فاصله می‌گذارند اصلا تحمل تنهایی را ندارند. آدم‌های شلوغ و پر سروصدا را دوست دارند و گاهی هم فضولی‌شان گل می‌کند.

شیب!

شیب خط یا به عبارتی، کج و راست نوشتن! کج نویسان به سمت چپ شر و بلایند، کج نویسان به سمت راست دوستدار چیزهای جدید اند: آدم‌های جدید، تجربه‌های جدید. راست نویسان منطقی و پرکارند و زیاد به احساسشان اجازه‌ی حرف زدن نمی‌دهند.

شکل!

گرد نویسان تمایلات هنری دارند. وقتی کلمات تیز باشند، مربوط به شخصیتی پرتکاپو، خیلی مشتاق، باهوش و جدی است. آن‌هایی که کلمات را توی جمله به هم می‌چسبانند، شخصیتی منطقی، سازمان یافته دارند و خیلی با دقت تصمیم می‌گیرند.

دست خط از سلامت شما چه می‌گوید؟

فشار خون بالا

دست خط با تغییر فشار زیاد یکی از نشانگرهای فشار خون بالاست.مخصوصا وقتی نوشته‌ها از روشن به تیره می‌روند.

بیماری آلزایمر

آرام و لرزان نوشتن همراه با ناخوانایی و چسباندن حروف و کلمات به هم یکی از پارامترهایی است که می‌تواند در تشخیص بیماری آلزایمر کمک کند.

بیماری شیزوفرنی

وقتی شیب کلمات از خطی به خط دیگر تغییر می‌کند، یعنی فرد پایداری ذهنی ندارد و می‌تواند بیماری‌ای مثل شیزوفرنی داشته باشد.

بیماری پارکینسون

یکی از نشانه‌های بیماری پارکینسون بسیار ریز و در هم نوشتن است.

سطح انرژی

افرادی که قلم را فشار می‌دهند و می نویسند و در نتیجه دست خط پررنگی دارند، افرادی پر انرژی هستند. و برعکس، کم رنگ نویسان کم انرژی هستند

15 مهارت که در نوشتن نیاز دارید.

نوشتن را دست کم نگیرید. برای همین کار ساده و به نظر شما شاید پیش پا افتاده باید سیستم‌های زیادی در بدن شما فعال باشد و با هم همکاری داشته باشند. مهارت نوشتن یکی از عجیب‌ترین و پیچیده‌ترین کارهایی است که آدم‌ها می‌توانند انجام دهند. اصلی‌ترین مهارت‌هایی که برای نوشتن نیاز هست را با هم بخوانیم:

1. هماهنگی بین حرکات: دست شما موقع نوشتن حرکت می‌کند. برای همین بین اراده و حرکت دست شما باید نظم و هماهنگی دقیقی وجود داشته باشد.

2. تمرکز بینایی: باید چشم‌هایتان با یک دیگر همکاری کنند

3. تمرکز ذهنی: ذهن نباید به آسانی پرت چیزهای جزئی شود

4.حرکات فیزیکی سازمان یافته: موقع نوشتن باید بتوانید موقعیت بدنتان را خوب نگه دارید

5. ادراک زبان: آن چیزی که می‌نویسید را باید درک کنید. درک مفاهیم به طور خلاصه مهم است.

6. زبان توصیفی درونی: توانایی تفکر واضح و مدیریت افکار و مفهوم ها و ارتباط دادن‌ آن‌ها موقع نوشتن

7. حافظه: باید کلمات و حروف و نوع اتصال آن‌ها را که به یاد بیاورید. هوم؟

8.تمرکز با آگاهی: باید بتوانید در مدتی از زمان هوشیارانه تمرکز خود را روی موضوع جمع کنید

9. درک مکانی:توانایی استفاده از فاصله

10.سازمان دهی: توانایی سازمان دهی ذهن، بدن و فضا برای انجام یک کار با معنی.

11. یک پارچه‌گی: توانایی متحد کردن ذهن، بدن و فضا برای خلق یک عبارت با معنی.

12.هماهنگی بین چشم و دست: همزمان استفاده کردن چشم و دست

13. اراده‌ی حرکت: توانایی برنامه ریزی برای حرکت و سپس، حرکت!

14. حس لامسه: باید قلم را احساس کنید و بتوانید روی میزان فشاری که به مداد وارد می‌کنید کنترل داشته باشید

15. حرکت دست و بازو و چشم‌هایتان باید با هم هماهنگ باشند و بقیه اعضای بدنتان بی‌خودی حرکت نکند.a