summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

چاپ شده در مجله باران

نمی‌خواهم زیاد حرف بزنم. می‌خواهم زیاد ببینم. زیاد بشنوم. زیاد فکر کنم و دست‌هایم با دیده‌ها و شنیده‌ها و فکرهایم شروع به حرکت کنند و بوووووووم! یک اتفاق تازه بیفتد، مثل یک اختراع. ما هر روز اختراع‌های تازه‌ای می‌کنیم. دستگاه‌ها، راه‌حل‌ها، روش‌ها و حتی طرز فکر کردن. بعله! راه و شیوه فکر کردن که الکی نیست، خودش یک اختراع بزرگ می‌شود.

قصه از آنجایی شروع می‌شود که بعضی از مشکلات و مسائل پیچیده بودند و ذهن انسان نمی‌توانست آن را بفهمد و برایش راه حل بسازد. اما وقتی به دور و برش نگاه می‌کرد می‌دید طبیعت چقدر قشنگ این مسائل سخت و پیچیده را حل کرده است. برای همین یک فکر بکری، مثل یک تیر از غیب، به کله‌ی آدمیزاد برخورد کرد و بوووووووم! یک اتفاق تازه افتاد. او فهمید می‌تواند جواب سوال‌هایش را از طبیعت بگیرد.

حالا ما علمی داریم که از روی اجزا و سیستم‌های طبیعت تقلید می‌کند تا مسائل پیچیده‌ی خودش را حل کند. حاضرید با هم چندتا از این الهام گرفته از طبیعت‌ها را ببینیم؟

انسان می‌خواست خیلی سریع حرکت کند. از این شهر به آن شهر، از این کشور به آن کشور. قطارها به اندازه‌ای که انسان سرعت می‌خواست، سریع نبودند. با زحمت و هزینه‌ی زیاد وقتی سرعت بالا می‌رفت، سر و صدا و آلودگی هم بیشتر می‌شد که این خوب نبود. طراح‌های قطار باید چه کار می‌کردند؟ آن‌ها یک مهندس پرنده نگاه کن ژاپنی به نام «اجی ناکاستو» استخدام کردند که با دقت پرنده‌ها را نگاه کند و بگوید مهندسی پرواز آن‌ها چطور است. او یک مرغ ماهی‌خوار کوچک را انتخاب کرد که با سرعت بسیار زیادی می‌توانست طعمه‌اش را شناسایی و شکار کند. با طرحی که این مهندس پرنده نگاه کن ژاپنی برای ساخت قطار داد، با سوخت کمتر قطار سریع‌تر حرکت می‌کند. می‌بینید؟ حالا پرنده نگاه کردن هم یک شغل است.

چرخ ماشین یک اختراع قدیمی است و این که بگوییم چرخ را می‌خواهیم دوباره اختراع کنیم کمی عجیب غریب و خل چلانه به نظر می‌آید. مگر چرخ‌ها چه عیبی دارند؟ عیبش آنجاست که در طبیعت واقعا چرخی به شکلی که انسان می‌سازد وجود ندارد. چطور می‌شود چرخی ساخت که بهترین حرکت را برای ماشین ایجاد کند؟ چه شکلی باید باشد؟ شرکت مرسدس بنز از روی یک ماهی مربعی و نوع حرکتش در آب چرخ‌های ماشین را دوباره طراحی کرده و به بازار فرستاده است.

زنبور عسل حیوان عجیبی است. پر از راز و رمز و شگفتی و خلاقیت! می‌شود ساعت‌ها به زندگی زنبورها نگاه کرد و ازشان چیزی یاد گرفت. برخلاف مغز کوچکی که ظاهرا زنبورها دارند، منطق و علم بسیار بزرگی در کارهایشان دیده می‌شود. همین برای دست به تقلب شدن دانشمندان و مهندسان از روی زنبورها کافی نیست؟ مسائل حل نشده‌ی بسیاری در شبکه‌های انتقال برق وجود دارد. یک شرکت بزرگ انرژی شروع به بررسی رفتار زنبورها و نوع ارتباطشان کرد تا توانست شبکه‌ای از ارتباطات الکتریکی برای برق رسانی به کارخانه‌ها و خانه‌ها را طراحی کند تا با کاهش هزینه‌ها، اثر بخشی بیشتری داشته باشد.

پروانه‌ها را که می‌بینید یاد چه می‌افتید؟ دوست دارید شعری بگویید یا نقاشی بکشید؟ دوست دارید مداد و قلمتان را بگذارید زمین و به رسم روزهای کودکی دنبالش بدوید و توی مشتتان بگیریدش؟ بعد رهایش کنید و پرواز پر فراز و نشیبش به سمت آسمان را نگاه کنید... بال‌های پروانه پر از حس خوب پرواز است. اینطور نیست؟ حس خوب بال پروانه می‌تواند به خاطر زیبایی و ترکیب رنگی‌اش باشد. همین موضوع بهانه‌ای برای تماشای پروانه به منظور طراحی یک صفحه نمایش با کیفیتی مثل طبیعت است.  گوشی‌های همراه برای داشتن یک صفحه نمایش خوب از بال پروانه‌ها ایده می‌گیرند.