summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

چاپ شده در مجله باران

1.jpg - 48.59 کیلو بایت

 

«نیاز، مادر اختراع است» این جمله سال‌هاست كه توی ذهنم نقش بسته. حالا به هر وسیله یا روشی كه نگاه می‌كنم، انگار به تاریخ زندگی یك انسان نگاه كرده‌ام. روش‌ها هم مثل وسیله‌ها می‌توانند اختراع شوند. مثلا چه روش‌هایی؟! از روش ماست‌های خوشمزه‌تر درست كردن تا طراحی ورزش‌ها برای سالم‌تر زندگی كردن. وسیله‌ها هم اختراع می‌شوند. مثلا چه وسیله‌هایی؟ از یك هواپیمای غول پیكر تا ساعت كوچكی كه دمای بدن را هم نشان می دهد. پیش خودمان بماند، مفاهیم و حرف‌ها هم اختراع می‌شوند. مثلا چگونه؟ كلمات و تجربه‌ها در كنار هم می‌توانند مفاهیم و عباراتی را اختراع كنند كه برای مدت‌ها و نسل‌ها در ذهن انسان باقی بماند و باعث شود اختراع‌هایش بیشتر و كاربردی‌تر شود.

گفتم كه با دیدن اختراع‌ها انگار به تاریخ نگاه می‌كنم. هر اختراع برای خودش قصه‌ای دارد و گاهی شروع قصه‌‌ي اختراع دیگری می‌شود و در این بین گاهی اتفاق‌های مختلفی می‌افتد. اگر اختراع كردن یا اختراع دیدن را دوست دارید، با هم بیشتر درباره‌ی این اتفاق ها بخوانیم.

2.jpg - 43.27 کیلو بایت

یك اختراع و چند مخترع

 

معمولا جرقه‌ی یك ایده فقط به ذهن یك نفر نمی‌رسد. در یک زمان، ایده در سرتاسر دنیا و به ذهن افراد مختلفی وارد می‌شود. این طور وقت‌هاست که یك مسابقه‌ی «اهمیت به ایده» و «کی سریعتر به دنبال اجرای ایده می‌رود» شروع می‌شود. در این مسابقه برنده کسی است كه ایده‌هایی كه به ذهنش می‌رسد را ارزیابی كند و بعد از اولویت‌بندی به دنبال ساخت و پیاده سازی آن باشد. زمان و تلاش برای نتیجه گرفتن اهمیت بسیاری دارد. در این زمان باید با جستجو و تحقیق بفهمیم ایده‌های مشابه ما تا چه اندازه و در كجاها پیاده سازی شده‌اند، چه كسانی از آن استفاده می كنند و چه تفاوتی با ایده‌ی ما دارند.

 

3.jpg - 50.98 کیلو بایت

حل مسئله از پنجره ای دیگر

آیا ایده‌ای كه به ذهن ما رسیده است فقط به یك شیوه حل می‌شود؟ بهترین راه حل، آسان ترین، دردسترس ترین و كم هزینه ترین راهی است كه برای پاسخ به نیاز می‌توان طی كرد. بنابراین به دنبال راه‌هایی باشید كه زیاد پر پیچ و خم نباشد. هدف ما از اختراع كردن كاهش مشكلات و كمك به زندگی بهتر و آسان‌تر است. شاید در مسیر یافتن راه حل مشكلات زیادی داشته باشید اما در نهایت آنجایی بایستید و به اختراعتان لبخند بزنید كه از آن ساده‌تر حل نشود.

هیچ نیازی نیست؟ یك مسئله بسازید!

گاهی خوب است دستمان را بزنیم زیر چانه‌یمان و فكر كنیم همین چیزهایی كه هست را آیا می‌شود جور دیگری دید یا استفاده كرد؟

6.jpg - 41.46 کیلو بایت

مثلا خمیر دندانی كه از دو طرف روی مسواك خمیر می‌گذارد!

5.jpg - 38.56 کیلو بایت

شاید بتوانیم یك لباس برای سیبمان بدوزیم و توی كیفمان بگذاریم. برای زنگ تفریح چطور است؟!

4.jpg - 50.54 کیلو بایت

این كیك تولد هم با تمام شدن شمع‌ها آماده‌ی نوش جان شدن است!

7.jpg - 50.47 کیلو بایت

هم بخوریم و هم بنویسیم! نكند مخترع این خودكار-خوردنی كنكوری بوده است؟ یا شاید خیلی نویسنده؟

تمركز به شیوه ذره بینی

حالا كه ایده پیدا كردید، درباره ی ایده‌یتان تحقیق كردید، چندین حل مسئله یافتید و خلاقیت‌های كوچك و بامزه را هم چشیدید، باید روی عملی و كاربردی شدن آن تمركز كنید. هیچ وقت از یاد نبرید ذره بین با همگرا كردن نور می‌تواند بسوزاند. شما هم عادت‌ها را بسوزانید. نو باشید. نو كنید. اختراع همین است دیگر.