summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

 

 

ladybug_trail.gif - 15.17 کیلو بایتکفشدوزک و قصه‌ی نامش

کفشدوزک ها این حشرات دوست داشتنی و شنل قرمزی در باغچه های خانه ی ما و در کنار گیاهان زندگی می‌کنند. به زبان انگلیسی به آنها ladybird یا ladybug می گویند ولی آیا همه کفشدوزک ها lady یا خانم هستند؟ قطعاً اینطور نیست. کفشدوزک‌ها هم مثل همه حشرات هم به صورت ماده و هم نر هستند. علت این نامگذاری این است که در سالیان گذشته وقتی آفت‌ها به محصولات کشاورزی آسیب وارد کردند کشاورزان برای حفظ محصولات خود به درگاه مریم مقدس نیایش کردند و محصولات آنها از نابودی نجات پیدا کرد، چون در نقاشی های اولیه مریم مقدس یک شنل قرمز به تن داشته به کفشدوزک گفتند سوسک بانوی ما!

در واقع کفشدوزک‌ها نوعی سوسک هستند و در کل دنیا 5000 گونه مختلف از آنها در رنگ ها و الگوهای مختلف مثلاً قرمز، نارنجی، صورتی، سفید و سیاه با تعداد خال های مختلف وجود دارد که مشهورترین آنها کفشدوزک های قرمز با هفت خال است. کفشدوزک‌های سیاه دارای خال‌های قرمز یا نارنجی هستند. حتی کفشدوزک‌هایی هم وجود دارد که اصلاً خال ندارند!

افسانه‌هایی از کفشدوزک

افسانه‌های زیادی در مورد این موجودات کوچک وجود دارد.در بسیاری از فرهنگ‌ها کفشدوزک‌ها نشانه خوش شانسی هستند. بعضی از مردم عقیده دارند که اگر یک کفشدوزک روی شما بنشیند از روی تعداد خال‌هایش می‌توان گفت در آینده شما چند تا بچه دارید.
کشاورزان نیز وجود کفشدوزک‌هایی با هفت خال یا کمتر را در مزارع خود نشان دهنده محصول خوب می‌دانستند! البته برای این مساله دلایل علمی وجود دارد چرا که کفشدوزک‌هایی با این تعداد خال گوشتخوار بوده و آفات را می‌خورند اما کفشدوزک‌هایی با تعداد خال زیاد مثلا بیش از 12 تا خال، گیاه خوار هستند و خودشان برای مزارع نوعی آفت محسوب می شوند!

کفشدوزک‌های شته کش
کشاورزان این حشرات را خیلی دوست دارند زیرا می توانند به جای حشره کش از آنها استفاده کرده تا شته‌ها و آفاتی که به گیاه صدمه می زنند را با دهان بزرگ خود ببلعند. یک کفشدوزک در طول عمر خود می تواند بیش از 5000 حشره را بخورد.

ladyBug2.jpg - 35.99 کیلو بایت

کفشدوزک دشمن شناس!
رنگ براق و تند کفشدوزک او را از خطر حمله دشمنان آگاه می‌کند زیرا پرندگان حشره‌خوار با دیدن رنگ کفشدوزک‌ها آنها را شناخته و می‌دانند که مزه وحشتناکی دارند! در واقع علت مزه وحشتناک این است که کفشدوزک‌ها در هنگام خطر مایعی روغنی، بدمزه و بدبو و زردرنگ از پاهای خود ترشح می‌کنند. پس خود کفشدوزک ها سمی نیستند اما مزه تلخ این مایع می‌تواند شکارچیان را بیمار کند اما آنها را نمی کشد.

ladyBug1.jpg - 31.79 کیلو بایت

یک زندگی چرخان
اگر چرخه زندگی کفشدوزک‌ها را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که این چرخه شامل چهار مرحله تخم، لارو، شفیره و کفشدوزک بالغ است. از زمان تخم‌گذاری تا بالغ شدن بسته به شرایط آب و هوایی این مراحل سه چهار هفته طول می کشد.
کفشدوزک‌های ماده اغلب به صورت خوشه‌های زرد در زیر برگ ها در جایی که شته زیاد باشد تخم‌گذاری می‌کنند تا وقتی لاروها از تخم خارج شدند غذایی برای خوردن داشته باشند. کفشدوزک‌ها از همان اول که به دنیا می‌آیند خال ندارند و وقتی از تخم خارج می‌شوند به صورت لارو هستند. لارو ها بدنی خاکستری و سیاه رنگ با یک بخش نارنجی رنگ در پشتشان با صورت و پاهایی روشن دارند. در مرحله بعد به شفیره و بعد کفشدوزک تبدیل می شوند. وقتی از شفیره خارج می شوند هنوز نرم و کمرنگ و بدون خال هستند و در طی چند ساعت بدن آنها سخت شده که به این بخش سخت الیترا می گویند. بعد از آن خال ها کم کم ظاهر می شوند.

image_63.jpg - 132.46 کیلو بایت

چرخه زندگی کفشدوزک از تخم تا کفشدوزک بالغ


الیترا یا elytra یک بخش غلاف مانند است که وظیفه حفاظت از بدن را انجام می‌دهد ولی در پرواز نقشی ندارد، در واقع همین بخش سخت و رنگی است که این موجودات را در مقابل شکارچیان محافظت می کند.
این سوسک ها شش پا دارند که یک بخش از پایشان کار بوییدن را انجام می‌دهد. آن‌ها از شاخک ها نیز برای بوییدن و لمس کردن محیط پیرامون خود استفاده می‌کنند.

LADYBUG_ANATOMY_2.jpg - 67.33 کیلو بایت

کفشدوزک‌ها را از روی تعداد خال‌شان می‌شناسند و دسته بندی می‌کنند. بعضی از انواع آنها در طول زندگیشان تا 1000 تا تخم هم می گذارند که خیلی ریز هستند و به سختی دیده می شوند. البته بعضی از آنها نابارور بوده و در مواقعی مثل کمبود غذا برای تغذیه نوزادان از آن‌ها استفاده می‌شود.
کفشدوزک‌های بالغ در زمستان به دور هم جمع می شوند و یک خواب زمستانی لذت بخش را تجربه می‌کنند. در این زمان قسمت های بدن آنها غیر فعال می‌شود. اندام‌های یک کفشدوزک در زمانی که فعال است با زمانی که غیرفعال بوده و در خواب زمستانی هستند متفاوت است. در حالت غیر فعال پاها و سر آن منقبض شده است.

 همه چیز درباره کفشدوزک

 Wonder Polis