summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

 

چاپ شده در مجله باران

با استفاده از نور و طراحی دقیق و علمی عدسی‌ها می‌توان دنیا را جور دیگری دید. مثلا کهکشان‌های خیلی دور را با چشم تماشا کرد یا سلول‌های خیلی کوچک را با چشم شمرد. میکروسکوپ‌ها ابزاری برای دیدن چیزهای خیلی کوچک اند. اولین بار دانشمند هلندی به نام زاکاریاس جانسون میکروسکوپ را اختراع کرد و تا حالا در علم کاربردهای زیادی پیدا کرده است. اگر با عینکی دقیق و ریزبین به دور و برمان نگاهی بیندازیم چیزهایی خواهیم دید که تا حالا نمی‌دیدیم یا چیزهایی را که می‌دیدیم حالا جور دیگری خواهیم دید. میکروسکوپ هم به دانشمندان، صنعتگران، پزشکان و پژوهشگران کمک می‌کند تا با جور دیگری دیدن راه‌حل‌های جدیدتری بسازند. در ادامه چند تا از عکس‌هایی که دنیای کوچک را از فاصله‌ای خیلی نزدیک نشان می‌دهند را با هم می‌بینم.

 1.jpg - 85.77 کیلو بایت

این هیولای کوچک شش دست و پا یک لارو(نوزاد کرم) شاپرک است. شاپرک‌ها قبل از اینکه بال در بیاورند و پرواز کنند، کرم‌های کوچکی هستند. این هم یک نوع از همین کرم‌هاست، فقط از فاصله‌ای خیلی خیلی نزدیک به آن نگاه میکنیم. جالب است بدانید یکی از کاربردهای این لارو برای تشخیص آلودگی آب است چون سیستم ایمنی خیلی حساس او با کمترین آلودگی آب واکنش نشان می‌دهد.

 2.jpg - 101.57 کیلو بایت

دانشمندانی که بر روی مو و نحوه رشد و ایجادش تحقیق می‌کردند، در حین تحقیقات از ریشه‌ها و سلول‌های بنیادی موهای موش عکس برداری کردند و نتیجه این تصاویر شد. بیشتر که شبیه آتش بازی یا رقص نور است.

3.jpg - 57.14 کیلو بایت 

بوها هم جزوی از خاطرات ما هستند و در حافظه‌ی ما نقش می‌بندند، مثلا گاهی بوی عطری ما را یاد دوستی می‌اندازد. در انسان حس بویایی و حافظه با یکدیگر ارتباط دارند اما در حشرات این ارتباط نه تنها بین حس بویایی و حافظه بلکه با یادگیری نیز مرتبط است. میکروسکوپ در این عکس مجموعه‌ای از سلول‌های مغز مگسی را ثبت کرده که ارتباط بین حافظه و حس بویایی را برقرار می‌کند. به این مجموعه سلول‌ها کلاه‌های قارچی می‌گویند.

4.jpg - 99.42 کیلو بایت

این هیولاهای دهن گشاد، چیزی به جز تکه‌ای از شاخک‌های ماهی مرکب زیر میکروسکوپ نیستند. به هر کدام از این‌ها یک مکنده می‌گویند و به باریکی یک تار موی انسان اند.

5.jpg - 72.75 کیلو بایت

اشتباه نکنید، شما با یک آدم فضایی روبرو نیستید، این یک جنین جوجه است. تکنولوژی تصویربرداری می‌تواند اعضای داخلی بدن جنین را به خوبی نشان دهد.

 6.jpg - 103.61 کیلو بایت

این توپ گرد هم جنین 3 روزه‌ی انسان است که در محیط آزمایشگاهی رشد پیدا کرده.

 7.jpg - 36.09 کیلو بایت

جنین خفاش تا به حال دیده بودید؟ استخوان‌ها و غضروف‌های این خفاش جنین هم در عکس دیده می‌شود.

 8.jpg - 112.98 کیلو بایت

زیر میکروسکوپ یک دندان با تمام چاله چوله‌ها و خوردگی‌هایش این شکلی است. کمی ترسناک است و مسواک لازم به نظر می‌رسد.

 9.jpg - 114.78 کیلو بایت

پوست و مژه‌های اطراف چشم از دور که خیلی زیبایند اما در فاصله‌ای خیلی خیلی نزدیک می‌شوند آن چیزی که شما در این عکس می‌بینید.