summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

 

note.jpg - 114.55 کیلو بایت

کاسبی را می‌شناسم که خیلی خیلی ثروتمند است. او صاحب یک ماشین از نوع آخرین مدلش است که دزدگیرش به همه شک دارد. آقای همسایه ما برای پول‌هایش یک کیف خیلی محکم و سخت دارد که با یک رمز طولانی درش باز می‌شود. خانه‌ی آقای همسایه‌ی ثروتمند ما به انواع دزدگیرها و محافظ‌ها مجهز است و همیشه از پول‌ها و ثروتی که دارد محافظت می‌کند.

نویسنده‌ای را می‌شناسم که خیلی خیلی ثروتمند است. او چیزهای زیادی می‌داند و جاهای زیادی را دیده‌است. او کتاب‌های زیادی نوشته و به آدم‌های زیادی کمک کرده است. کتابخانه‌ی او، دفترچه‌ها و تجربیاتش ثروت بزرگ اویند. او با نوشتن و یاد دادن از تجربه‌ها، فکر و ثروتی که دارد محافظت می‌کند.

معلمی را می‌شناسم که خیلی خیلی ثروتمند است. او شاگردهای بسیاری دارد و به افراد زیادی درس داده است. او چیزهای زیادی می‌داند و شیوه‌های مختلفی برای یاد دادن بلد است. او با آموزش و تربیت شاگردهای زیادی از دانسته‌ها، آموخته‌ها و ثروتی که دارد محافظت می‌کند.

باغبانی را می‌شناسم که خیلی خیلی ثروتمند است. او درختان بسیاری را دارد و گیاهان زیادی را پرورش داده است. او می‌داند در هر شهری چه درختی خوب رشد می‌کند و از هر گیاهی چطور می‌شود تکثیر کرد. او توانایی‌های مختلفی برای نگهداری، رشد و تکثیر گیاهان و درختان دارد. او با پرورش و کاشت مداوم از توانایی‌ها، تجربه و ثروتی که دارد محافظت می‌کند.

دانشمندی را می‌شناسم که خیلی خیلی ثروتمند است. او ثروت‌ها را می‌شناسد و راه نگهداری و ایجاد آن‌ها را از روی دانش و علم پیدا می‌کند. او به زمین علاقمند است و آن را یکی از ثروت‌های بزرگ آدم‌ها می‌داند. او روی آلودگی‌، زباله‌ها و خطراتی که تهدید کننده‌ی زمین‌اند تحقیق می‌کند. او و دوستانش با پیدا کردن ثروت‌های کره‌ی زمین به دنبال راهی هست که چگونه با کمک کاسب‌ها، نویسنده‌ها، معلم‌ها، باغبان‌ها و همه‌ی ثروتمندان دنیا این ثروت بزرگ را محافظت کنند. او با دانش، تخصص و همکاری همه‌ی آدم‌ها از ثروت زمین محافظت می‌کند.

earth.jpg - 61.44 کیلو بایت

اگر زمین صاحب یک حساب بانکی و یک گاوصندوق بزرگ برای چیزهای ارزشمند بود، چه چیزهایی و چقدر از آن پیدا می‌شد؟ همه‌ از اولِ اول که ثروتمند نیستند، هستند؟ یک جایی یک نفری شروع کرده است به کار کردن و از آن‌جا به بعد تمام فرزندان و نسل‌های پس از او از ثروت و تلاش‌هایش ارث می‌رسد. زمین هم از اول به این ثروتمندی که الان هست، نبوده. هزاران سال گذشت تا گنجینه‌های زمین به ثمر برسند. حالا نوبت به فرزندان هزاران سال بعد است که چطور از ارثیه خودشان استفاده کنند. می‌دانید این حساب بانکی چه چیزهایی دارد؟ هوایی که زمین دارد، آبی که روی آن جاری است، گیاهانی که در آن روییده اند، ذخایر سوخت و معادن درون زمین و همه‌ی آدم‌ها از گذشته تا کنون یک ثروت بزرگ‌اند: ثروتی به قدمت عمر کره‌ی زمین. 

air.jpg - 85.03 کیلو بایت

در یک صبح خنک بهاری و در یک روستا با هوای پاک و طبیعت پر درختش یک نفس عمیق می‌کشیم تا تمام ریه‌هایمان از هوای سالم پر شود. در یک ظهر تابستانی کولر را روشن می‌کنیم تا باد خنکش گرما را از روی پوستمان دور کند. در یک عصر پاییزی باد چرخ‌های دوچرخه‌ی مان را تنظیم می‌کنیم تا زودتر به مدرسه برسیم. در یک شب زمستانی بخاری را روشن می‌کنیم تا هوای خانه گرم‌تر شود. همیشه با هوا سر و کار داریم و این که بخواهیم بگوییم، هوا چیز مهمی است کمی خنده دار است. اما شاید باید جور دیگری به هوا نگاه کنیم. هوای سیاره زمین با بقیه سیاره‌ها چه فرفی می‌کند؟ چرا هوا برای ما مهم است؟ بدن ما نیاز به ذرات و موادی دارد که در هوای زمین موجود است اما شاید در جاهای دیگر نباشد. اکسیژن، نیتروژن و کمی کربن دی‌اکسید و چند جور گاز دیگر بخش‌های سازنده‌ی هوای ماست. گیاهان با این هوا نفس می‌کشند و اکسیژن مورد نیاز ما را تامین می‌کنند. گیاهان با این هوا تغذیه می‌کنند و برگ‌های سبزشان زنده می‌مانند. هوای اطراف زمین از گرم و سرد شدن بیش از حد و رسیدن پرتوهای خطرناک خورشید جلوگیری می‌گند. این همان چیزی است که ماه و سیاره‌هایی مثل مریخ ندارند و مجبورند روزهای بسیار گرم و شب‌های بسیار سرد را با یک عالمه پرتوی خطرناک برای پوست سپری کنند. خوشبختانه سیاره‌هایی که هوای زمین را ندارند، آدم‌های زمین را هم ندارند.

تا یادم نرفته است بگویم که آتش هم نیاز به هوا دارد، حرکت کشتی‌ها هم نیاز به هوا دارد، پرواز پرندگان و هواپیماها بدون هوا ممکن نیست. تازه، ذهن بشر خوب کار کرده و با هوا برق هم درست کرده است. از توربین‌های بادی مزرعه‌ها که یادتان نرفته است؟

water.jpg - 94.05 کیلو بایت

تابستان‌ها آب از هر وقت دیگری دوست داشتنی‌تر می‌شود. وقتی می‌توانی یک لیوان آب خنک بنوشی و با آب دوش بگیری زندگی لذت بخش‌تر می‌شود. اما آب همان چیزی است که زندگی را در هر جایی که پیدا شود امکان پذیر می‌کند. تمام این افتخارات زیر سر یک اکسیژن و دو هیدروژن است. با همین‌هاست که می‌شود کشاورزی کرد و غذا به دست آورد، شستشو کرد و سالم ماند، برق و نیرو تولید نمود و تکنولوژی داشت. قسمت زیادی از بدن انسان از آب درست شده و نیاز اصلی سالم ماندن بدن به آب پاک و سالم است. زمین آب تمیزی دارد، همان چیزی که نیاز بدن ماست. دانشمندان زیست شناس کشف کرده‌اند که زندگی از دریاها شروع شده است و جانوران دریایی از دریا به خشکی آمده‌اند. دانشمندان سیاره شناس کشف کرده‌اند که مریخ چون کمی آب یخ زده روی کلاهک‌هایش دارد می‌تواند تبدیل به یک سیاره‌ی حیات دار شود. دانشمندان محیط زیست کشف کرده‌اند که منابع آب هیچ وقت تمام نمی‌شود چون بارش و تبخیر در یک چرخه قرار می‌گیرند و هر آبی که به آسمان برود دوباره باز می‌گردد. اما اینکه آب دوباره سالم و پاک برگردد دست آدم‌های زمین است. به این وابسته است که آب روی زمین آلوده باشد یا نه...

plants.jpg - 51.56 کیلو بایت

حالا که فهمیدیم آب و هوا نقش مهمی برای زنده ماندن آدم‌ها دارند و یک ثروت بزرگ هستند، نوبت به گیاهان می‌رسد که آب و هوای سالم را برای زمین ما تولید می‌کنند. گیاهان آب درون خاک را به برگ‌ها می‌برند و این آب از سطح برگ‌ها تبخیر شده و به هوا می‌رود. گیاهان با فتوسنتز کربن دی‌اکسید هوا که برای تنفس انسان خوب نیست را می‌گیرند و هوای اکسیژن دار بیرون می‌فرستند. گیاهان غذای ما، پوشاک ما و صنعت ما را درست می‌کنند. با داروهای گیاهی از بیماری‌هایی که باعث مرگ انسان می‌شود جلوگیری می‌کنیم. زیبایی بعضی گیاهان هم برای انسان که عاشق زیبایی است یک ثروت است. با خاصیت رنگدار بودن بعضی از گیاهان ما رنگ تولید می‌کنیم و وسایلمان را زیباتر می‌کنیم. آب، هوا، غذا، پوشاک، صنعت، زیبایی و چیزهای دیگری که با کمی فکر می‌توانیم نام ببریم همه از نعمت وجود گیاهان روی زمین است. می‌توانیم اسم گیاهان را ثروت سبز زمین بگذاریم.

soil.jpg - 183.24 کیلو بایت

خاک همان چیزی است که گیاهان به آن نیاز دارند تا از آن تغذیه و در آن رشد کنند. جانواران زیادی مانند کرم خاکی و حلزون‌ها که برای طبیعت ضروری هستند هم در خاک زندگی می‌کنند. رودخانه‌ها در بستر سنگ و خاک درست می‌شود و از مکانی به مکان دیگر می‌روند. صبر کنید... معنی این‌ها یعنی برای داشتن گیاهان نیاز به خاک داریم، وجود گیاهان هم در تشکیل آب و هوا ضروری است. پس اگر خاک نبود نه هوا، نه آب و نه گیاهی در زمین پیدا می‌شد. اصلا مگر همچین چیزی ممکن است؟! بله، سیاره‌هایی مثل مشتری و زحل خاک ندارند و از گاز ساخته شده‌اند. زمین بدون خاک با موجودات زنده کمی تصورناپذیر است. این‌طور نیست؟

خاک همیشه خاک نیست. انواع مختلف خاک به ما توانایی استفاده‌های مختلف را داده است. بعضی خاک‌ها برای کشاورزی خوب است و بعضی خاک‌ها برای ساخت و ساز. بعضی خاک‌ها برای زندگی حیوانات باید باشند و بعضی خاک‌ها برای جلوگیری از سیل و حادثه‌های طبیعی. تنوع خاک هم یکی از افتخارات پر ارزش زمین است. این طور نیست؟ خاک هم مثل آب و هوا باید سالم باشد، چون ارتباط مستقیم با آب و هوا و گیاهان دارد. به نظر شما خاک چطور می‌تواند آلوده شود؟ کارخانه‌ها، کشاورزان و حتی خانه‌های مسکونی باید مواظب خاک زمین باشند.

خاک از تجزیه و تخریب سنگ‌ها با مواد دیگر مثل گیاهان و جانوران درست می‌شود. اما سنگ‌ها قبل از اینکه به خاک ارزشمند تبدیل شوند، کارهای زیادی می‌توانند انجام دهند. بتونی که خانه‌ها با آن ساخته می‌شود، مجسمه‌های سنگی و اطلاعات تاریخی از گذشته‌ی زمین همه هنرهای سنگی است که هنوز خاک نشده.

Fuel.jpg - 85.15 کیلو بایت

نفت، زغال سنگ و گاز طبیعی! جنگ آدم‌ها بر سر همین سه تا گنج زمین است. می‌دانید چرا؟ چون با آن‌ها زندگی راحت‌تر می‌شود. غذایی که در خانه‌ها پخته می‌شود، موشکی که به فضا می‌فرستند، کارخانه‌ای که ماشین‌های بزرگ می سازد و کشتی‌ای که در دریاها سفر می‌کند به وسیله همین سه گنجینه زمین است. اصلا دور و برتان را نگاه کنید و به من بگویید چیزی هست که کاری به کار نفت و گاز و زغال سنگ نداشته باشد؟ از تفنگ پلاستیکی برادر کوچک تا هواپیمایی که یک رد سفید در آسمان به جا می‌گذارد زیر سر ذخایر سوختی زمین است. منابع محدودی برای این گنج‌ها وجود دارد و فقط زمین چند کشور خاص پر از این منابع هستند و برای همین انسان‌ها تلاش می‌کنند وابستگی‌شان را به سوخت‌های فسیلی کم کنند.

میلیون‌ها سال طول می‌کشد تا مقداری سوخت را زمین تولید کند. مقداری که در عرض چند ثانیه انسان می‌تواند بسوزاندش. شاید آب و هوا و خاک و گیاهان هیچ وقت تمام نشوند اما ثروت سوختی زمین تمام شدنی‌ است. حتی امکان دارد با استفاده نادرست به ثروت‌های دیگر هم صدمه بزند. نفت کش‌های خراب آب دریاها را کثیف می‌کنند. سوختن بیش از حد آن‌ها گازهای گلخانه‌ای که باعث گرمای کره‌ی زمین می‌شود را تولید می‌کند. اگر در عملیات حفاری اشتباه شود و آتش سوزی راه بیفتد، گیاهان و جانوران بسیاری از بین می‌روند. سوخت‌های فسیلی زمین، خطرناک‌ترین و نجات‌بخش‌ترین ثروت زمین اند. باید راه درست استفاده را ازشان پیدا کنیم.

people.jpg - 79.13 کیلو بایت

آدم‌ها با همه علم، فکر و شناختی که از زمین و خودشان پیدا کرده‌اند یک ثروت بزرگند. چون می‌توانند از ثروت‌هایی که زمین طی سال‌ها به دست آورده محافظت کنند و آن را گسترش بدهند. طوری که همه‌ی آدم‌ها در هر جایی از زمین که هستند زندگی خوب و سالمی داشته باشند. طبیعت وظیفه‌ی خودش را خوب انجام می‌دهد و حالا نوبت آدم‌هاست که ثروت‌های بزرگ زمین را حفظ کنند. راستی، زمین ثروتمند شما چه شکلی است؟ دوست دارید از کدام ثروت زمین مراقبت کنید؟


بیشتر بخوانید: 

جنگ و صلح برای زنده ماندن

حقایق شگفت انگیز درباره‌ی زمین: از فضا تا انسان

تقلب از روی دست طبیعت یا چطور طبیعتانه اختراع کنیم!