summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

magazine.png - 3.89 کیلو بایت

تصویرها، بیشتر از ثبت یک لحظه هستند. با تصاویر می‌شود سفر کرد به شهری یا کشوری دور. حتی می‌شود فهمید که چه کارهایی در حال انجام است و چه اتفاق‌هایی دارد می‌افتد. در دنیای علم، گوشه کنارهایی اتفاق‌های جالب و دوست داشتنی در حال وقوع است. تصاویر می‌تواند پل بین خبرها، شنیده‌ها و دیده‌ها شود. چند تا از این خبرهای تصویری همین جاست، این پایین!

خوب به این تصویر نگاه کنید. چه می‌بینید؟ یک پاندای یک روزه، در حال خوردن شیر از شیشه‌ی کوچکی است. این پاندا در یک مرکز نگهداری و تحقیقاتی حیوانات زندگی می‌کند. پاندا، این حیوان دوست داشتنی، رفتاری شبیه انسان دارد. مثلا می‌نشیند و غذایش را با دست از روی زمین بر می‌دارد. گاهی هم با خجالتی بودنش علاقه‌ی خیلی‌ها را به خودش جلب می‌کند. پاندا، مثل یک نقاشی قشنگ از خدا توی طبیعت است. برای همین دانشمندان و حافظان محیط زیست اهمیت زیادی برای او قائل می‌شوند.
صندوق جهانی طبیعت از این جانور به عنوان نماد خود استفاده می کند تا درباره اهمیت حفاظت از جانوران هشدار دهد.

پاندای تازه به دنیا آمده خیلی زود رشد می‌کند و بزرگ می‌شود. او باید هر روز وزن شود تا وضعیت سلامتی‌اش مشخص شود. پاندای کور، کوچک و صورتی که کمی مو روی تنش دارد، در ابتدای تولد فقط 100 گرم است، چیزی حدود یک نهصدم (1/900) وزن مادرش.

بعد از مراقبت‌های آزمایشگاهی که برای نجات نسل پانداها انجام می‌شود، آن ها به طبیعت باز می‌گردند. اما زندگی آزمایشگاهی آن‌ها را از آداب و روش‌های زندگی طبیعی دور می‌کند و بچه پانداها کم طاقت‌تر از پانداهای بزرگ می‌شوند.
زمانی که مادر پاندا برای یافتن غذا از لانه بیرون می‌رود، مراقبان پاندا با لباس پاندایی به دیدن آن‌ها می‌روند و اطلاعاتی مثل قد و وزن و وضعیت سلامت او را به دست می‌آورند.
مراقبان نباید چهره‌ی خود را به آن‌ها نشان دهند تا به انسان‌ها عادت نکند. این کار تا دو سالگی آن‌ها انجام می‌شود.

در تصویر یک درخت 215 ساله‌ی غول پیکر را می‌بینید که طوفان او را از ریشه در آورده است. یک بخش از ریشه‌ها از خاک در آمده و بخش دیگر همچنان در زمین است و فرصت خوبی برای زمین‌شناسان فراهم شد که اسکلت‌ها قرون وسطایی فسیل شده در ریشه‌های این درخت را پیدا کنند.
انگار این درخت قبر طبیعی یک چند صد ساله‌ی یک نوجوان بوده است.

این درخت هم شاهکار یک طوفان دریایی است که با برخورد امواج در یک جزیره، باد و باران، قطع شده و سوار بر موج‌ها به ساحل دیگری آمده است. این قطره‌های کوچک آب و این دریای آرام را دست کم نگیرید. بعضی وقت‌ها بدجوری عصبانی و پر قدرت می‌شوند، به این درخت که انسانی در کنارش یک خط کوچک است نگاه کنید تا حس کنید چه می‌گویم...

در این تصویر چه خبر شده است؟ باران پرتغال باریدن گرفته یا حشن توپ بازی است؟
هیچ کدام!
پرواز بی‌وزنی در شرایط بی‌جاذبه، یکی از آزمایش‌ها و تحقیقات قدیمی مراکز هوافضا و هواپیمایی است. جای نیوتون خالی، این دانشمندان و محققان سعی دارند بر روی تاثیر جاذبه روی حرکت تحقیق کنند، برای همین از 30 معلم مدرسه خواستند با دو هزار توپ پینگ پونگ نارنجی در محفظه‌ی بی جاذبه‌ای بمانند تا بین حرکت انسان و اجسام، بزرگ‌ها و کوچک‌ها مقایسه‌ای صورت گیرد.

فکر می‌کنید اگر جاذبه روی زمین نبود چه می‌شد؟
سیب‌ها به هوا می‌افتادند؟ آدم‌ها دیگر به جای پیاده روی، هوا روی می‌رفتند؟ شنا در اسمان، ابر نوردی و پرنده سواری جزو ورزش‌های اصلی انسان‌ها می‌شد....
اما به غیر از معلق بودن، اتفاق دیگری هم می‌افتد. به این شمع نگاه کنید. شمع کروی آبی در فضای بی‌جاذبه روشن شده است. پس اگر جاذبه نبود همه‌ی شمع‌ها آبی و گرد می‌سوختند. قشنگ است، نه؟

تا به حال به قطره‌ی آب توجه کرده‌اید، به شکل و مدتی که از شیر آب به زمین می‌افتد... در شرایط بی‌جاذبه‌ای آب دیگر شبیه قطره نیست. به خاطر کشش‌های سطحی و ویژگی‌های ذاتی، تبدیل به یک توپ آبی می‌شود و معلق در هوا.
اگر خوب تویش را نگاه کنی، همه چیز را برعکس می‌بینی.

همیشه که نباید سنجاب‌ها به دوربین عکاسان و محققان جانورشناسی لبخند بزنند و پانداها آرام توی بغلشان بخوابند. گاهی آن‌ها به دل جنگل می‌روند، با دوربین و دفترچه به دقت زندگی‌شان را بررسی می‌کنند و بعد.... ناگهان.... خود جناب حیوان، مثلا خرس، می‌گوید چرا آن دورها نشستید... جنگل خودتونه، بفرمایید تو....
اما عکاسان و محققان محترم فقط یک خرس بزرگ و سیاه می‌بینند که از دور می‌دود و صدایی شبیه خُرخُر دارد و تا می‌توانند شروع به فرار کردن می‌کنند که خوراک امروز خرس نشوند.بی خیال دوربین و اطلاعات جانور شناسی...


خبرهای علمی: از شیر بز تا تخم مرغ ضد سرطان

خبرهای علمی: از قدم زدن با جدول تناوبی تا شلیک در آب!

خبرهای علمی: از پشت دوربین دانشمندان