summer3.jpg - 23.94 کیلو بایت

 

  

summer2.jpg - 31.40 کیلو بایت

 

magazine.png - 3.89 کیلو بایت

 

هنرمندها گاهی دانشمند می‌شوند و دانشمندها گاهی هنرمند. همیشه که علم و دانش را برای کارهای بزرگ و پیچیده استفاده نمی‌کنند. مثلا این ابر را ببینید. حتما یک روز دانشمندی با خودش فکر کرده که چه خوب می‌شد خیالم واقعی شود و ابری در اتاق داشته باشم. بعد خوب اطلاعات و دانشش را جمع کرده و با استفاده از تنظیم دما، رطوبت و نور ابری درون اتاق تولید کرده است. خالق این ابر یک دانشمند و هنرمند هلندی است.

اگر با دقت به رفتار و شیوه زندگی موجودات کره‌ی زمین نگاه کنیم، می‌فهمیم همه‌ی موجودات عاشق زیبایی‌اند و با استفاده از امکاناتشان سعی می‌کنند زیبایی را برای خودشان خلق کنند. یکی مثل طاووس با باز کردن دم رنگینش و یکی مثل عنکبوت با گذاشتن یک قطره آب روی سرش یک کلاه رنگین کمانی و تجملی می‌سازد. این قطره‌ی زیبا، انعکاس دنیای اطراف عنکبوت است.


سال 1992 میلادی (ما الان در سال 2015 میلادی هستیم) در اقیانوس آرام یک کشتی حامل عروسک‌های پلاستیکی غرق شد. سی هزار عروسک که برخی از آن‌ها اردک‌های زرد پلاستیکی بودند درون اقیانوس شناور شدند. آن‌ها هفده‌هزار مایل را شنا کردند تا از یخ‌های قطب شمال به انگلستان برسند. دانشمندان اقیانوس شناس از بالا آن‌ها را زیر نظر دارند و برای مطالعات جریان‌های اقیانوسی ازشان استفاده می‌کنند.


زیر ذره‌بین، چیزهای زیادی می‌شود دید یا چیزهای زیادی را جور دیگری نگاه کرد. این عکس، زبان انسان است. همینطور که در عکس دیده می‌شود زبان از زایده‌های نخ مانندی تشکیل شده است. آن‌ها کارهای زیادی را بر عهده دارند، مثل احساس کردن فشار برای حرکت بهتر غذا در دهان. با تصویربرداری دقیق دانشمندان پی به اجزا و ساختارشان می‌برند، آن وقت تحقیق می‌کنند که این ساختار چرا و چگونه اینچنین آفریده شده است.


جرج کارلین یک طنز پرداز و کمدین است. او جمله‌ی معروفی دارد که می‌گوید: « هر انسانی که شما به او می‌نگرید، می‌توانید جهان را در چشمانش ببینید. اگر شما واقعا به دنبالش باشید» این عکس چیزهای زیادی می‌گوید. به چشم انسان‌ها نگاه کنید که چقدر با هم متفاوتند و به سیاره‌های اسمانی از مریخ تا زمین نگاه کنید که چقدر متنوع و جالبند. جالب است که چشم‌ها انگار بازتاب سیاره‌هایند.


یک دانشمند به نام کارل سگان وقتی دید که انسان‌ها علاقه‌ی زیادی به پیدا کردن شکل‌های انسانی در اجسام دارند شروع کرد به تحقیق. او پس از تحقیقات بسیار فهمید که این موضوع یکی از مزایای تکامل انسان است که آن‌ها را قادر می‌سازد همدیگر را بشناسند حتی در شرایط خیلی نامساعد، مثلا در نور کم یا در یک جای شلوغ. این تئوری می‌گوید انسان‌ها با گذشت زمان و تغییر چهره باز هم قابلیت شناسایی همدیگر را دارند که از عهده‌ی کامپیوترها بر نمی‌آید. مغزی که این پردازش‌ها را می‌کند حتی از دل اجسام هم باید شکل‌های انسانی دربیاورد. به دور و برتان نگاه کنید، شما چه می‌بینید؟


خبرهای علمی: از شیر بز تا تخم مرغ ضد سرطان

خبرهای علمی: از قدم زدن با جدول تناوبی تا شلیک در آب!

خبرهای علمی: به سمت دوربین لطفا! علم لبخند می‌زند